Sağlığa Ayrılan Bütçe Yetersiz

Sağlık İl Müdürü Uz. Dr. Süleyman Önal, son iki yıldır sağlığa ayrılan paydaki azalmaya dikkat çekti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Kasım 2010 20:37
Sağlığa Ayrılan Bütçe Yetersiz

Sağlık İl Müdürü Uz. Dr. Süleyman Önal, son iki yıldır sağlığa ayrılan paydaki azalmaya dikkat çekti.

İl Genel Meclisi Performans Planı görüşmeleri sırasında paylardaki azalmaya dikkat çektiren Sağlık İl Müdürü Uz. Dr. Süleyman Önal, “2009 yılında ayrılan bütçe 290 bin TL iken, bunun 52 bin lirası da bütçede para bırakılması istendiği için harcanamadı. 2010 yılında ise 300 bin lira ayrıldı. Ne yazık ki son iki yıldır sağlığa ayrılan paylarda azalma var. Aslında Özel İdarelerin sağlığa ayırmaları gereken pay bütçenin en az yüzde 5'i olmalı. Fakat biz bu oranı hiçbir zaman yakalayamadık. 2006-2007 yıllarında bile 350 bin lira pay ayrılırken, bugün yüzde 10'luk kesintilerle kısıtlı pay verilmekte” diye konuştu

DAVRAZ'A ACİL İSTASYONU
Sağlık alanında yapılacak önemli yatırımlar olduğuna dikkat çeken Önal, Ulusal Medikal Arama Kurtarma Ekibi'nin donanımlı aracı için 150 bin liraya ihtiyaç olduğunu bildirdi. Davraz Kayak Merkezi'ne 112 hizmetlerinin götürülmesi amacıyla bir istasyon ve sağlık merkezi kurulmasının aciliyetine dikkat çeken Önal, genel bütçeden aktarılacak ödenek ve yerel bütçe imkanlarıyla 300-400 bin lira gibi bir parayla bu işi gelecek yıl içinde bitirmeyi istediklerini iletti.

KANSER TARAMA HİZMETİ VATANDAŞIN AYAĞINA GİDECEK
Gelecek yıl içinde KETEM'in verdiği meme kanseri tarama hizmetini vatandaşın ayağına götürmeyi planladıklarını söyleyen Önal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu proje için donanımlı araca ihtiyacımız var. Böylece köylere ilçelere giderek kanser taraması yapmak istiyoruz. Bu aracı içinde mamografi cihazı dahil tam donanımlı yapmayı planlıyoruz. Bunun için de 400 bin TL gibi bir rakama ihtiyaç var. Ödenek hemen çıkarsa bu projeyi hemen hayata koyabiliriz. Ayrıca evde yaşlılara bakım hizmeti verene özel ambulans temini için 85 bin lira gerekiyor. Bebek ölümlerini azaltmak için de bir yeni doğan ambulansı temin etmek istiyoruz. Bu da 160 bin liraya mal oluyor. Eğer yüzde 5'lik pay verilirse bunların hepsini yapmak mümkün olacak.” dedi.

Önal, 2011 yılı için 625 bin lira ödenek talebinde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler