Sağlık Hizmeti Sunulamayan Köy Yok

Isparta'da mobil devriyeler kurularak en ücra köylere kadar sağlık hizmeti götürüldüğü belirtildi. Isparta'da 451 kişiye bir doktor, 207 ise kişiye bir yatak düşüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Kasım 2010 18:33
Sağlık Hizmeti Sunulamayan Köy Yok

Isparta Sağlık İl Müdürü Dr. Süleyman Önal, düzenlediği basın toplantısında üç yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

Aile hekimliği sistemine üç yıl önce 117 hekim ile geçtiklerini, bugün ise sistemi 120 hekim ile 52 noktada hizmet verdiklerini hatırlatan Önal, hekimlerden oluşan mobil devriyelerin en ücra köylere kadar giderek sağlık hizmeti sunduklarını kaydetti.

Aile hekimliği uygulamasında pilot il seçilen Isparta'da hasta memnuniyetinin artması sonucu poliklinik sayılarının iki kat arttığını ifade eden Önal, "2003 yılında yüzde 8,9 olan anne ölüm hızı 2009 yılında yüzde 1,98'ya düşmüştür. Yine yüzde 16,5 olan bebek ölüm hızı 2009 yılında yüzde 11,6'ya düşmüştür. İlimizde hastanelerde doğum oranları 2003 yılında yüzde 76,93 iken 2009 yılında yüzde 99,42'ye çıkmıştır." dedi.

2010 yılı itibariyle 48 donanımlı ambulansla hizmet verilir noktaya geldiğini kaydeden Önal, hava ambulansı sisteminin devreye sokulduğunu belirtti.

Önal, hastanelerde her hekime bir poliklinik uygulamasıyla hasta ve doktor memnuniyetinde önemli artışlar sağlandığını ve Isparta'nın hasta hakları çalışmaları ve memnuniyetinde Isparta birincisi olduğunu bildirdi.

Kurdukları Dr. Sadık Yağcı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile verilen hizmetlerin dokuz kat arttığını belirten Önal, aynı zamanda çevre illerden de hasta kabul etmeye başladıklarını anlattı.

Çevre sağlığı hizmetlerinde bakteriyolojik su numune uygunluğu açısından 2009 yılında Türkiye genelinde ilk 6 il arasında yer aldıklarını kaydeden Önal, özellikle kırsal kesimdeki su depoları ve tesisatlarının yenilenmesi ve tamirine yönelik ciddi çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Önal, "Sularla bulaşan hastalıklar 2007 yılında 11 bin 729 iken 2009 yılında 4 bin 649'a düşmüştür. Sigara denetimleri ve dumansız hava sahası bilincini oluşturmak için sportif ve kültürel ve sosyal organizasyonlar düzenlenmiştir. Kanser taramaları ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik personelimize seminerler düzenlendik. 600 yataklı sağlık kampüsü projemiz devam etmektedir. Yalvaç ve Şarkîkaraağaç ilçelerindeki devlet hastanesi inşaatları devam etmektedir." diye konuştu.
Süleyman Önal, aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business araştırmasında Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri arasında Isparta'nın sağlıkta Türkiye birincisi olduğunu hatırlattı. Önal, Isparta'da 451 kişiye bir doktor, 207 kişiye bir yatak düştüğü bilgisini verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler