Sarımsak Felç Yapar mı?

Sarımsağın, bağışıklık ve vücut savunmasına katkılarının olduğu ancak ilaç yerine sarımsak yemenin tehlikeye davetiye çıkardığı belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Ekim 2010 17:11
Sarımsak Felç Yapar mı?

Kontrolsüz sarımsak kullanımında kan basıncı ani ve aşırı düşerek, beyin kan dolaşımını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, "Beyin kan dolaşımı yeterli olmayan yaşlı hastalarda ise bu durum felç ile sonuçlanabilmektedir" dediler.

Sarımsağın tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle halk arasında çok sık kullanıldığını ifade eden uzmanlar şunları kaydetti, "Yüksek tansiyon problemi olanların sarımsak tüketimine ağırlık verdiğini gözlemlemekteyiz. Hatta öyle ki maalesef ilaçların bile önüne geçmiştir. Çoğu hipertansiyonlu kişi, ilaçlardan çok sarımsak kullanmaya yönelmiştir. Halbuki, sarımsağın kontrolsüz bir şekilde yenilmesi, tansiyonun ani düşmesine bağlı olarak felç gibi tehlikelere maruz bırakmaktadır.

Kendi müşahedeme göre acil servise felç belirtileri ile gelen hastaların bir çoğunda, felç öncesinde sarımsak yeme hikayesi mevcuttur. Bazı hastalar da sarımsak kullanarak ilaçları ihmal etmektedir. Bu da zamanla telafisi imkansız sorunlara yol açmaktadır.

Sarımsağın, bağışıklık ve vücut savunmasına katkılarının olduğu kuşkusuzdur. Ancak ilaç yerine sarımsak yemek tehlikeye davetiye çıkarmaktır. Kontrolsüz sarımsak kullanımında kan basıncı ani ve aşırı düşerek, beyin kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Beyin kan dolaşımı yeterli olmayan yaşlı hastalarda ise bu durum felç ile sonuçlanabilmektedir.

Üstelik, sarımsağın toplumdaki diğer kişileri çok rahatsız eden bir kokusunun olduğu da bir gerçektir. Özellikle çok terleyen kişilerde ter ile atılan sarımsak kokusu çok rahatsız edici bir boyuta çıkabilmektedir. Hatta kapalı ortamlarda, toplu taşıma araçlarında çekilmez hale gelmektedir.

Hipertansiyonu olan kişilerin sarımsak kullanma yerine ilaç kullanmayı tercih etmelidir. Eğer ilaç kullandığı halde kan basıncının normale gelmediği kişiler, doktora müracaat ederek, ya ilaçlarını değiştirerek daha güçlü bir antihipertansif kullanmalı yada ikinci bir tansiyon düşürücü ilaç ilave edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, ilaçlar zaten bitkilerden ve bitki özlerinden yıllarca süren araştırmalar ve deneylerden sonra üretilmektedir. Son söz olarak; sarımsağı bırakın doktor kontrolünde düzenli ilaç kullanın diyoruz."

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.