SDÜ Hastanesinin Büyük Başarısı

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yönetimi, Yapımı İçin 1 Milyon Lira İstenen Acil Servisi Kendi İmkanlarıyla 80 Bin Liraya Yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Aralık 2010 17:54
SDÜ Hastanesinin Büyük Başarısı

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi yönetimi, yapımı için 1 milyon lira istenen acil servisi kendi imkanları ve teknik kadrosuyla 80 bin liraya yaptı.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Kutluhan, düzenlediği basın toplantısında yatırım ve hedefleriyle ilgili bilgi verdi. Yeni poliklinik binası ile birlikte bazı yeni bölümler ve cihazlar aldıklarını belirten Kutluhan, genetik laboratuvarı ve onkoloji merkezi kurulması için başlatılan alt yapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Kutluhan, iki yıl önce göreve geldiklerinde hastanenin geçmişten kaynaklanan bir borç yükü ile karşılaştıklarını ifade ederek, 23 milyon lira borç ödemesi yaptıklarını anlattı. Firmalara olan borçların Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan 12 milyon liralık bir destek sonrası ödendiğini belirten Kutluhan, 2011 yılında borçsuz, yeni bölümleri açılmış daha hızlı ve etkin bir hastane olacaklarını anlattı.

Başhekim Kutluhan, tüm sıkıntılara rağmen çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, hastanenin yapı işleri ve teknik servisi ile ortaklaşa çalışarak bölgenin en büyük acil servisini kendi imkanları ile yaptıklarını belirtti. 6 ay önce acil servis için ihaleye çıktıklarında firmaların yapımı işin için 1 milyon lira maliyet çıkardıklarını ifade eden Kutluhan, kendi imkanları ile bunu 80 bin liraya mal ettiklerini açıkladı. Acil servisin 850 metrekare büyüklüğünde ve 3 bölümden oluştuğunu belirten Kutluhan, "Ağır bir hasta geldikten sonra ambulansta sedyenin üzerinde müdahaleye başlıyoruz. Yaklaşık 3 saniye içinde içeriye alıyoruz. Bunun dışında zehirlenmeler için, çocuklar için ve yetişkinler için ayrı ayrı bölümler oluşturuldu. Küçük küçük alanlar kaldırıldı. 13 hastaya aynı anda müdahale etme imkanımız var." dedi.

Migren ve baş ağrısı rahatsızlığı ile gelen hastalar için ayrı bir oda bulunduğunu ifade eden Kutluhan, cerrahi müdahalenin yapıldığı, dikişlerin atıldığı ve acil durumlarda doğum yaptırılabilen odalar bulunduğunu dile getirdi. Kutluhan, şimdiye kadar 5 adet doğum gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Acil servise kimlik kartı ve kart okuma sistemi ile girilebildiğini ifade eden Kutluhan, işi olmayan bir kişinin kesinlikle içeri giremediğini, bunun da hasta mahramiyetinin korunmasına yardımcı olduğunu anlattı.

Süleyman Kutluhan, hastanenin bütün işlemlerinin hemen hemen teknik ekip tarafından yapıldığını ve ciddi bir kar ettiklerini belirterek, "Örneğin yine hastanemizin bazı servislerinin yapımı işi için ihaleye çıktık. 5 milyon lira istediler bunun üzerine bizde bu işi kendimi personelimizle yapmaya karar verdik. Yaklaşık 1,5 milyon liraya mal edeceğiz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler