SDÜ Yeşilçam'ın Ustalarını Ağırladı

47. Altın Portakal Film Festivali kapsamında Türk Sineması’nın emektar oyuncuları SDÜ’nün konuğuydu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2010 16:00
SDÜ Yeşilçam'ın Ustalarını Ağırladı

47. Altın Portakal Film Festivali kapsamında Türk Sineması’nın emektar oyuncuları Engin Çağlar, Eşraf Kolçak, Cahit Berkay ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Resim ve heykel müzesi Güzel Sanatlar Galerisi Müdürü aynı zamanda Yeşilçam Filmleri’nin koleksiyonunu yapan Vadullah Taş SDÜ’nün konuğuydu.Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Kentin Sanat ve Kültür Üzerindeki Yansımaları” konulu söyleşi film gösterimiyle başladı.

İlk sözü alan Engin Çağlar, Isparta’da olmaktan çok mutlu olduğunu öğrencilerle buluşmanın her zaman heyecan verici olduğunu söyleyerek sinemanın geçmişiyle bugününü karşılaştırdı. Çağlar, “Ne iş yaparsanız yapın örf ve adetlerimize uygun yapın ancak o zaman başarılı olabilirsiniz. Sinema zorlukları olan bir sektör ama biz severek, örf ve adetlerimize sahip çıkarak başarılı olduk” dedi.

Cahit Berkay ise “ şimdiki dizilere, filmlere bakıyorum her an müzik var oysaki müziği gerekli ve doğru yerde doğru enstrümanla yapmak gerekli” diyerek film müziklerine değindi.

Daha sonra söz olan Eşref Kolçak, gençlere başarının sırrının mutlaka sevecekleri işi yapmaktan geçtiğini söyledi. Söyleşinin sonunda merak edilen soruları yanıtlayan sanatçılar, öğrencilerle fotoğraf çektirip özel olarak hazırladıkları imzalı fotoğraflarını öğrencilere hediye ettiler.

Vadullah Taş ise son yazdığı "Orhan Gencebay Filmlerini Anlatıyor" adlı kitabını imzalayıp üniversiteye armağan etti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler