SDÜ’deki Gelişmeleri Yakından İnceledi

SDÜ’deki Gelişmeleri Yakından İnceledi

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Aralık 2019 14:34
SDÜ’deki Gelişmeleri  Yakından İnceledi

Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu’nu ağırladı. SDÜ’nün fiziki imkanları, geliştirdiği teknolojiler ile şehrine ve bölgesine sunduğu hizmetlerin tanıtıldığı ziyaretlerin ilk durağı Yenilikçi Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi oldu.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı eşliğinde ilk olarak Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgi alan Vali Seymenoğlu ve BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler’e, “Gül ve Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Ürünleri Ar-Ge Laboratuvarı” projesi anlatıldı.

Kalkınma Bakanlığınca onaylanan ve BAKA desteği ile yürütülen projenin detaylarını aktaran Doç. Dr. Serdar Sezer, laboratuvarları sanayicinin kullanımına açtıklarını ve tüm işbirliklerinde firmaların ilgili ürün kalitelerini artırma vizyonu üzerine çalışmalar yapıldığını söyledi.

EKOLOJİDEN EKONOMİYE

Akreditasyona öncelik verdiklerini ifade eden Doç. Dr. Sezer, bilinçli bir ekip oluşturulmasının önemine dikkati çekti. Şehirdeki tüm kamu ve özel sektör kuruluşların istişareli bir şekilde koordinasyon oluşturması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Sezer, amaçlarının Tıbbi ve Aromatik bitkiler yönünden önemli bir potansiyele sahip bölgemizde, mevcut üretilen ürünlerin kalitelerini en üst seviyeye çıkarmak ve "Ekolojiden Ekonomiye" yaklaşımı ile bitkisel ürünlerden en yüksek katma değeri sağlayacağımız “Yüksek Katma değerli Kozmetik ürünleri”, “Gıda Takviyeleri” ve İlaç etken maddeleri” alt başlıklarında sanayi ortaklı projeleri hayata geçirmek olduğunu vurguladı.

Daha sonra sanayiciye yol gösterecek önemli kriterlerin belirlendiği Uçucu ve Sabit Yağlar Laboratuvarı, Kozmetik Ürün Geliştirme Laboratuvarı hakkında da bilgi alan Seymenoğlu, kapsamlı bir donanıma sahip olan İlaç, Tıbbi Cihaz ve Dermokozmetik (İDAL) laboratuvarlarında yürütülen çalışmaları dinledi.

Ayrıca Vali Ömer Seymenoğlu’na “Biyomühendislik Araştırma Biriminden Enerji Teknolojileri Araştırma Birimi”, “Tasarım ve İmalat Teknolojileri Araştırma Birimi”, “Test ve Analiz Teknolojileri Araştırma Birimi”, “Hızlı Protipleme Laboratuvarı”, “3D Tarama Ofisi”, “İnce Film ve Nano Malzeme Üretim Laboratuvarı”, “Ön Kuluçka Merkezi” hakkında bilgi verildi.

PROJELER HAKKINDA BİLGİ ALDI 

YETEM Müdür Yardımcısı Doç Dr. Ergin Kılınç da YETEM’in kurumsallaşma, tanıtım ve işbirlikleri faaliyetleri, faaliyet raporu hakkında bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi. Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerim Yapıcı, ASELSAN ile yürütülen buzlanmayan yüzey konusunda geliştirilen “Süperhidrofobik Alüminyum ve Kompozit Yüzey Geliştirilmesi” isimli proje hakkında Vali Seymenoğlu’nu bilgilendirdi.

GÖLLER BÖLGESİ TEKNOKENTİNDE

YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR ANLATILDI

Ziyaretin bir sonraki durağı Göller Bölgesi Teknokenti oldu. Bünyesinde teknolojik ürünlerden medikal ürünlere, gıdadan yazılım sistemlerine kadar birçok firmayı barındıran Göller Bölgesi Teknokentinde yürütülen çalışmalar, Vali Seymenoğlu’na aktarıldı. Ayrıca “Kuluçka Merkezi”, süt ve süt ürünleri üreten “Danem”, kurumların bilişim alt yapıları ile ilgili bütünleşik çözümler üreten “Arjeta”, ilaç ve tıbbi cihaz alanında yüksek teknolojili biyocerrahi ve sağlık ürünleri üreten “Semical Biosurgery” firmalarının ürünleri tanıtıldı.

Ziyaretler kapsamında çeşitli birimleri gezerek yürütülen çalışmaları yakından inceleyen Vali Seymenoğlu, merak ettikleri soruları yönelterek görüş ve önerilerini bildirdi.

Son yıllarda üniversitenin alt yapısı ile ilgili önemli gelişmelerin yaşandığının altını çizen SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı da Vali Ömer Seymenoğlu’nu ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.