Şehadetinin Şahidiyiz!

Şehadetinin Şahidiyiz!

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Haziran 2019 16:37
Şehadetinin Şahidiyiz!

Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi’nin ölümü sebebiyle AK Parti İnsan Hakları Kurulu Birim Başkanı Av. Arzu Elma Benli, partisinin il merkezinde düzenlediği basın toplantısında “İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” dedi.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi sebebiyle AK Parti İnsan Hakları Kurulu Birim Başkanı Av. Arzu Elma Benli, partisinin il merkezinde kadın kolları ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi.
Av. Arzu Elma Benli, açıklamasında “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mürsî, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür.

İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mürsî, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir.
2357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mürsî, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!” (İbrahim, 42) diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz.

Biz, Mürsî’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum