Şimdi Tek Kaldı

Gazeteci Yazar Ruşen Çakır, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan laiklik açıklamasının ortalığı karıştırmaktan öteye gitmeyeceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Ekim 2010 19:06
Şimdi Tek Kaldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile üniversitelere böşörtülü öğrencilerin girmesine karşı çıktığı açıklama bir anda Türkiye'nin gündemini değiştirdi. Üniversitelerde başörtüsü örgürlüğü ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamalarını NTV ekranlarında değerlendiren gazeteci yazar Ruşen Çakır, "Bu çıkıştan bir şey çıkacağını sanmıyorum. Çünkü yargıda ciddi değişimler yaşanıyor. Adalet Bakanlığı'nın yapısı değişiyor, HSYK değişiyor. Anayasa Mahkemesi değişiyor. CHP'nin de üniversitelerde başörtü yasağının çözülmesi yönünde ciddi açıklamaları var. Bu yüzden yalnız kalacaklar." diye konuştu.

BAŞSAVCI ŞİMDİ TEK BAŞINA KALDI
Moralhaber.net'in haberine göre, Ruşen Çakır, başörtüsü konusunda şu açıklamaları yaptı: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya "Bugün üniversiteye türban giremez" dedi. Başsavcısı tek başına bir şey söylüyor. Çünkü üniversitelerde türban sorununun çözülmesi için CHP'de ciddi adımlar attı. Bu yüzden taraftar bulamaz. Ama 'kamuya türban giremez' ifadesini kullansaydı belki CHP'de bir taraf bulabilirdi. Şimdi tek başına kaldı. Anayasa Mahkemesi'ne başvursa kimi şikayete decek. CHP'de bir yerden sonra üniversideki yasağın kalkmasını savunan bir parti oldu.

BU ORTALIĞI KARIŞTIRMAKTAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL
Çakır konuşmasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklaması ortalığı karıştırmaktan başka bir işe yarayamayacak. Bu açıklamadan bir şey bir şey çıkmayacağı ortada. Şimdi bundan sonra iktidar partisi de dik durarak buna karşı sert bir açıklama yapacak. Başsavcı, AK Parti'ye kapatma davası açsa bundan önce açılmış bir dava var. Ve bu dava sonucunda topladığı argümanların ne derece kabul edildiği de ortaya çıktı. Şimdi bundan daha güçlü bir argümanı olamaz.

BAŞSAVCININ DURUŞU TOPLUMDAN ÇOK UZAK
Başsavcının duruşu Türkiye'de toplumun ve siyasi partilerin duruşundan çok uzak. 'Türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmesi aykırıdır ' söylemini artık CHP bile söylemiyor. Meclisin tamamının 'evet' diyeceği bir ortamda Yargıty Cumhuriyet Başsavcısının çıkışının yanlış olduğunu düşünüyorum, Ve tek başına kaldığını görüyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Isparta