Siyasetin ve Ticaretin Cinsiyeti Olmaz

Siyasetin ve Ticaretin Cinsiyeti Olmaz

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Aralık 2019 16:34
Siyasetin ve Ticaretin Cinsiyeti Olmaz

MHP'nin kadın Belediye Meclis Üyeleri Gözde Çağlar ve Ayşe Serap Özkahraman, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 85'nci yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda; "Bundan tam 85 yıl önce; 5 Aralık 1934’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etmiş ve anayasamızda, Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle Türk kadınları seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte kadınlarımız çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişler, eğitimde, sosyal hayatta ve çalışma hayatında yer almaya başlamışlar.

Cumhuriyet tarihinde kadın ve erkeğin eşit yurttaş mücadelesinde gelinen noktada önemli bir yol kat edilmişse de bugün nüfusumuzun yarısı kadınlardan oluşmasına rağmen kadınlarımızın fiili olarak “eşit yurttaş” olamadıkları açıktır. Fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamın arttırılmaması, siyasi karar alma mekanizmalarının içinde kadının yeterince yer alamaması, kadının insan haklarının ihlaline devam edilmesine neden olmaktadır.

Kadın - erkek eşitliğini sağlayacak, kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak verecek, kadın istihdamını artıracak bir dizi yasanın çıkartılması; erken yaşta evlenmelerin, kadının şiddet, taciz görmesine engel olacak eğitimlerin verilmesi ve yasaların buna göre düzenlenmesi gereklidir. Bu yasaların çıkartılmasında Meclisteki kadın milletvekillerinin katkısının çok daha etkin olması gerekmektedir. Şüphesiz ki bu değişiklikler partiler üstü bir anlayışla çözüme kavuşturulmalıdır.

Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için kadını ve erkeği eşit yurttaş yaratmanın gerekli olduğuna inanan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran irade ve bu iradenin Önderi Mustafa Kemal Atatürk ve ilkeleri sayesinde kadınlarımız özellikle seçme ve seçilme hakkı yönünden birçok gelişmiş ülkede yaşayan hemcinslerine oranla daha öndedir.

Unutulmamalıdır ki siyasetin ve ticaretin cinsiyeti olmaz. Daha çok kadının karar mekanizmasında yer alması dileği ile bu özel günü gururla kutluyoruz" ifadeleri yer aldı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.