Soğan’da zammın tohumları atılıyor

Soğan’da zammın tohumları atılıyor

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Nisan 2019 11:06
Soğan’da zammın   tohumları atılıyor

Geçen yıl 3-5 lira arasındaki fiyatlar 25 liraya kadar yükseldi. Halk pazarında üç hafta önce 10–15 TL’ye satılan tohumluk soğanın 1 kilogramının 30–35 liraya çıkması bekleniyor. Fiyat yükselmesinin, yeterli üretim yapılmamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Davraz Mahallesinde kurulan Çarşamba Pazarında tohumluk soğan fiyatlarının ani yükselişinin üreticilerin alım gücünü azalttığı belirtiliyor. Soğan tohumu satıcısı Mustafa Bayram, bu yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle soğan tohumu satışının 10 liradan başladığını söyledi. Bayram, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Kilo fiyatının 15, 20, 25, hatta muhtemelen önümüzdeki haftalarda 30–35 liraya çıkması bekleniyor. Bu durum satıcılardan kaynaklanmıyor. Denizli ve Bursa’daki rekoltenin düşük olmasından kaynaklanıyor. Vatandaş 3 kilo alacaksa 1 kilo, yarı yarıya ancak alabiliyor. Çünkü vatandaşın alım gücü düşük” dedi. Bayram, hali hazırda soğan tohumunun 10 liradan 25 liraya yükselmesinden dolayı alamadığını belirterek, ucuzladığı zaman alacağını ve bu yıl üretimin az olduğunu, köylülerin tohum yetiştiremediğini belirtti.

ÜRETİCİ DAHA DERTLİ

Soğan tohumu almak için gelen üretici Ömer Soydinç de konuşmasında; “Bu yıl soğan tohumunun fiyatının çok yüksek olması nedeniyle her yıl 10 ile 20 kilo soğan tohumu alırken bu yıl 2–3 kilo alabildik. Bu fiyatların bir an evvel düşmesini istiyoruz. Halk soğan dikemez oldu” diye konuştu. 

“UCUZLAMASINI BEKLİYORUZ, 

O ZAMAN ALABİLİRİZ”

İşçi Emeklisi Feridun Aydoğan ise, soğan tohumunun eski fiyatlara göre çok yüksek olduğunu ifade ederek, bunun da önümüzdeki aylarda soğanın çok pahalı satılacağının bir göstergesi olduğunu vurguladı. 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.