Son gün 28 Şubat

Son gün 28 Şubat

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Şubat 2019 09:55
Son gün 28 Şubat

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tufan Uysal, Ticari amaçla kullanılan ölçü aletlerinin muayenelerinin devam ettiğini belirterek, bu konuda sürenin 28 Şubat 2019 tarihi mesai bitiminde dolacağını bildirdi. 

Ticari amaçlı olarak ölçü aletleri kullananların bu süreyi geçirmemeleri gerektiğini ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tufan Uysal, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca hazırlanan ve 24 Temmuz 1994 tarih ve 22000 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği’nin 9'ncu maddesinde; Ölçü ve Ölçü Aletlerinden Elektrik, Su, Havagazı ve Doğalgaz Sayaçları ile Akım Transformatörlerinin muayeneleri 10 yılda bir yapılır. Bunların dışında kalan bilumum ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayeneleri iki yılda bir yapılır’ denilmektedir. 

İŞTE MUAYENESİ YAPILACAK 

OLAN ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ

Buna göre aynı Kanununun 9/B maddesi gereğince 2019 yılı damgalı Ölçü ve Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayene ve damgalama işlemlerinin 2019 yılında yapılabilmesi için Ölçü ve Ölçü Aleti kullanıcılarının veya sahiplerinin belirtildiği şekilde beyannamelerini vermeleri gerekmektedir. Isparta Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne beyannamesi verilecek olan Ölçü ve Ölçü Aletleri şunlardır:  Hassas kütle ölçüleri (M1 sınıfı kütle setleri, eczacı ve kuyumcularda bulunan). Akaryakıt ve LPG İstasyonu Sahipleri, 3- 3 ve 4. Sınıf Yüksek Çekerli Elektronik ve Mekanik Terazi sahipleri, (İşyerlerinde 2000 Kg. ve yukarısı Ölçü aleti bulunanların tamamı). 5 Kg.dan yüksek Kütle ağırlıkları (M3 Sınıfı) tartılar. 

Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğuna beyannamesi verilecek Ölçü ve Ölçü Aletleri ise şöyledir: Masa Terazileri, Açık ve Kapalı Pazar Yerlerinde bulunan 3.Sınıf Teraziler. Asma Teraziler, Açık ve Kapalı Pazar Yerlerinde bulunan 3. Sınıf Teraziler. Tek kollu kantarlar, İbreli Teraziler, Açık ve Kapalı Pazar Yerlerinde bulunan 3.Sınıf Teraziler. Çekeri 2 bin Kg.’a kadar olan 3.ve 4.sınıf Mekanik teraziler. Uzunluk Ölçüleri, Tek parçalı Ağaç Metreler. Akıcı Maddeler için Hacim Ölçekleri. Kuru daneli maddeler için hacim Ölçüleri. 5 Kg.’a kadar 5 Kg. Dahil hassas olmayan M3 Sınıfı tartılar. 

Yetkili Muayene Servislerine Beyannamesi verilecek olan Ölçü ve Ölçü Aletleri şöyledir; 1- 2.sınıf Hassas Tartı Aletleri Kuyumcu ve Eczacılarda Bulunan. 2- 3 ve 4. Sınıf Otomatik olmayan Tartı Aletlerinden çekeri 2000 kg. kadar olan ve 2000 kg. dahil elektronik elektronik tartı aletleri, 3- Ticari Taksilerde bulunan Taksimetreler ile Büyük taşıtlarda bulunan Takograf cihazları Beyannamelerde İş yeri sahibinin adı soyadı, adresi, Ölçü ve Ölçü Aletinin cinsi, çekeri, seri numarası ve markası belirtilerek beyannamelerin en geç beyanname verme bitim süresi olan 28 Şubat 2019 günü mesai bitimine kadar belirtildiği şekilde sınıflarına göre Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Belediyelere ve Yetkili Muayene Servislerine verilmesi gerekmekte olup;. Mükelleflerin cezalı durumu düşmemeleri için yasal süre sonuna kadar beyanname vermeleri gerekmektedir” dedi. 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.