Stajyer İtfaiyeciler Mesleğe İşte Böyle Hazırlanıyorlar

Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde staj yapan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü 12’inci sınıf öğrencileri uygulamalı eğitimlerle mesleğe hazırlanıyorlar.

Yayınlanma:
Stajyer İtfaiyeciler Mesleğe İşte Böyle Hazırlanıyorlar

Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde staj yapan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü 12’inci sınıf öğrencileri uygulamalı eğitimlerle mesleğe hazırlanıyorlar.

TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümünde yaklaşık 100 öğrenci eğitim öğretim görürken, lise son sınıftaki 25 öğrenci bu yıl farklı kurumlarda staj yapıyor. Bu öğrencilerden 15’i ise Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde staj eğitimlerini gerçekleştiriyor.

Her hafta Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri İtfaiye Müdürlüğündeki staj eğitimlerine devam eden öğrenciler sabah bölümünde teorik eğitim alırken, öğleden sonra uygulamalı olarak eğitim görüyor. Öğrenciler Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün gelişmiş teknik altyapısı ve deneyimli kadrosu sayesinde mesleğe sıkı bir şekilde hazırlanıyorlar.

Öğrenciler uygulamalı eğitimler sırasında farklı yangın türlerine müdahale etmeyi öğreniyorlar. Son olarak öğrenciler itfaiye müdürlüğü eğitmenleri eşliğinde senaryo gereği bir apartmanda kazan dairesi ve apartman içerisindeki yangına müdahale ettiler. Yangın ihbarının ardından kısa süre içerisinde olay yerine gelen stajyer itfaiyeciler, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra kontrollü olarak apartmana girdiler ve kazan dairesi ile diğer alandaki yangını büyümeden söndürdüler.

Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Amiri Abdullah Yılmaz, stajyer öğrencilere verilen eğitim hakkında bilgi verdi. TOBB Meslekli ve Teknik Anadolu Lisesinden 15 öğrencinin stajlarını İtfaiye Müdürlüğünde yaptıklarını belirten Yılmaz, “Öğrencilerimiz Isparta’da okudukları için çok şanslılar.

Öğretmenleriyle birlikte bir eğitim programı hazırladık. Isparta Belediyesi olarak eğitim birimi kurduk. Öğrencilerimiz teorik ve pratik olmak üzere 2 bölümde ders görüyorlar. Öğleye kadar teorik öğleden sonra da uygulamalı eğitim görüyorlar. Her hafta Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri eğitimlere katılıyorlar. İtfaiye Müdürlüğü olarak topluma faydalı, bilinçli itfaiyeciler yetiştirmek için büyük çaba sarf ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.