Tabelalar Türkçe Olsun

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Türkçe Topluluğu, belediyeden ruhsat verilecek yeni iş yerlerine 'Türkçe tabela' şartı getirmesini istedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mayıs 2011 15:23
Tabelalar Türkçe Olsun

SDÜ Türkçe Topluluğu, iş yerlerlerine 'Türkçe tabela' şartı getirilmesini istedi. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Türkçe Topluluğu, belediyeden ruhsat verilecek yeni iş yerlerine 'Türkçe tabela' şartı getirmesini istedi.

SDÜ Türkçe Topluluğu, ‘Türkçe tabela istiyorum’ kampanyasında toplanan 11 bin imzayı Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’a teslim etti. Öğrenciler, belediye meclisinde bu konunun değerlendirilerek yeni verilecek ruhsatlarda Türkçe tabela şartı getirilmesini, yabancı isimle tabela asanlardan 4 kat vergi alınması gibi yaptırımların hayata geçirilmesini istedi.

SDÜ Türkçe Topluluğu Başkanı Raşit Acar, 22 Nisan’da başlattıkları kampanyada bugüne kadar 11 bin imza topladıklarını belirterek, Başkan Günaydın’dan bu taleplerinin hayata geçirilmesi için destek istediklerini söyledi. Acar, “SDÜ Türkçe Topluluğu olarak hem üniversitemizde hem de Isparta’mızda Türkçe’yi korumak adına güzel bir çalışmada bulunduk. Bizler Türkçe Topluluğu olarak Türkçe konuşan, Türkçe düşünen gençlik topluluğuyuz. Kampanyamızın amacı şehrimizdeki tabelaların Türkçe olmasıydı. Yapmış olduğumuz bu kampanyaya Isparta halkının da büyük bir duyarlılık gösterdiğini gördük.” dedi.
   
Başkan Günaydın’ın konuşmalarında sürekli 'Türkçe konusunda hassasiyetli davranacağı'nı ifade ettiğini hatırlatan Acar, belediye meclisinde tabelaların Türkçe olması konusunda bir değerlendirme yapılarak, bundan sonra verilecek ruhsatlardaki işyerlerinin Türkçe isimlerden oluşturulmasını talep ettiklerini anlattı. Raşit Acar, bazı il ve ilçe belediyelerinin uygulamaya soktuğu gibi yabancı isimle açılan işyerlerinden 4 kat vergi alınarak caydırıcı bir özellik taşımasını istediklerini kaydetti.

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da, öğrencilerin bu isteklerine olumlu baktığını belirterek, konuyu gündeme taşıyacağını söyledi. Günaydın, “Bizler köklü bir milletiz. Kültürümüz ve göreneklerimiz çok eskilere dayanmaktadır. İşyerlerine astığımız tabelalarda maalesef Türkçe isimler yerine hep yabancı isimleri tercih eder duruma gelmişiz." şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum