Telefonla İlk Yardım

Nefes borusuna bozuk para kaçak minik Büşra, hayata mucizevi bir şekilde geri döndü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Aralık 2010 11:14
Telefonla İlk Yardım

 

Büşra’nın yemek saatiydi ve annesi Harika mutfakta yemek hazırlamakla meşguldü. 3 yaşındaki Büşra salondaki bozuk para kutusunu yere devirmiş bağırarak oynuyordu. 

Bir süre sonra Büşra’dan ses gelmemeye başlayınca Harika merakla ne karıştırdığına bakmak için salondan kafasını uzattı. Büşra’nın yüzünün morardığını ve nefes almakta zorlandığını gördü.

Panik halinde Büşra’nın yanına geldi, kaldırmak istedi. Fakat ne yapacağını bilmiyordu. Bir an, hareket ettirirse çocuğuna daha fazla zarar verebileceğini düşündü ve hemen ambulans istemek için telefona sarıldı. Türk Telekom’un sağladığı Acil Sağlık Paketi sayesinde 444 0 TIP numaralı telefonu çevirerek Acıbadem Mobil Sağlık Çağrı Merkezine ulaştı. 

Telefon ilk çalışta açıldı. Harika, panikle 3 yaşındaki çocuğunun nefes borusuna bozuk para kaçtığını ve ambulans istediğini söyledi.  Doktor adresi sordu, bir yandan adresin hala aynı olup olmadığını önündeki ekrandan kontrol etti. Adres aynıydı. Doktor ambulansı adrese yönlendirdiğini söyledikten sonra Harika’dan telefonunu kapatmamasını istedi.

Doktor Harika Hanım’dan ambulans gelene kadar söyleyeceği şeyleri çocuğa uygulamasını istedi. Heimlich manevrası adı verilen uygulamayı tek tek tarif etti.  İlk denemede bir sonuç alınamamıştı. İkinci denemede para Büşra’nın ağzından fırladı.

Ambulans kapıya geldiğinde Büşra yeniden nefes almaya başlamıştı bile. Böylece Türk Telekom’un Ev Avantajlı Tarifesi sayesinde Büşra hayatta kalmayı başardı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler