Tıp Fakültesi Stres Kaynaklı Ağrıları Azatlıyor

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, E ve C vitamini kullanımı ile egzersiz programlarını birlikte uygulayarak stres kaynaklı ağrıları azaltmayı başardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ocak 2011 11:20
Tıp Fakültesi Stres Kaynaklı Ağrıları Azatlıyor

Kaslarda yaygın ağrı, uyku bozukluğu, yorgunluk, halsizlik gibi belirtileri olan fibromiyalji hastalığında stresin tetikleyici etkisini tespit eden Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, E ve C vitamini kullanımı ile egzersiz programlarını birlikte uygulayarak stres kaynaklı ağrıları azaltmayı başardı.

SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, yaptığı açıklamada, çoğunlukla kadınlarda görülen, sırt, boyun, omuz ve kalçalarda kas ve eklem ağrıları şeklinde ortaya çıkan fibromiyalji hastalığında stresin etkisi bulunup bulunmadığını belirlemek için çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Bu amaçla 30 sağlıklı, 30 fibromiyalji hastası olan toplam 60 kadın üzerinde bir araştırma yaptıklarını belirten Prof. Dr. Nazıroğlu, bu çerçevede sağlıklı ve hasta kadınlarda kan analizleri yaparak, stresin kas ağrıları üzerindeki etkisini incelediklerini ifade etti. Araştırmaları sonucu fibromiyalji hastalarının kan hücrelerinde stres faktörleri gözlemlediklerini dile getiren Nazıroğlu, ''Gözlemlerimizle stresin fibromiyalji hastalarında etkin rol oynadığını net bir ifadeyle söyleyebiliriz'' dedi.

Fibromiyaljili hastaların kanlarındaki stres etkilerini belirledikleri çalışmanın İngiltere'de ''Hücre Biyokimyası ve Görevleri'' adlı bir dergide yayımlandığını ifade eden Prof. Dr. Nazıroğlu, bu yayının ardından fibromiyalji hastalarında stres etkilerinin yok edilmesi için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

-VİTAMİN VE EGZERSİZİN ETKİSİ ARAŞTIRILDI-

Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, fibromiyaljili hastalardaki stres kaynaknaklı ağrıları azaltmak üzere başlatılan ikinci araştırmada da 30 fibromiyaljili kadınla çalıştıklarını anlattı.

Nazıroğlu, bu çalışmada da 10 kadın hastaya 12 hafta boyunca, haftada 3 saat olmak üzere egzersiz yaptırdıklarını, ikinci gruba sadece E ve C vitaminleri verdiklerini, üçüncü gruptaki hastalara ise egzersiz programı uygularken bir yandan da E ve C vitamini takviyesi yaptıklarını ifade etti.

Yaklaşık üç yıl süren çalışma sonunda laboratuvar sonuçlarını analiz ettiklerini belirten Nazıroğlu, hem egzersiz yapan, hem de E ve C vitamini alan grupta kas ağrılarında ciddi iyileşme tespit ettiklerini kaydetti.
Analiz sonucunda stresin neden olduğu ağrılara en etkili yöntemin egzersizle birlikte vitamin desteği olduğunu belirlediklerini anlatan Nazıroğlu, ''Yani bu program sayesinde stresin yarattığı ağrıları önlemek mümkün'' diye konuştu.

Araştırma sonuçlarının ABD'de yayımlanan ''Stress'' adlı dergide yayınlandığını aktaran Prof. Dr. Nazıroğlu, bu yayının Amerika'da büyük yankı uyandırdığını, ardından yine ABD'de yayımlanan ''Fibromyalgia Network'' adlı dergide de çalışmalarının kapak olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nazıroğlu, ''Stres tüm insanları etkisi altına alan bir sıkıntı. Yapılan çalışma bu nedenle önemsendi. Ayrıca stresin yarattığı kas ağrıları üzerine dünyada ilk defa bilimsel olarak yapılan bir çalışma. SDÜ olarak tıp dünyasına ışık tuttuk'' dedi.

-''MARUL, MAYDANOZ VE ZEYTİNYAĞI TÜKETİN''-

Stresin etkilerini yok etmek için E ve C vitaminlerinin bol bol tüketilmesi gerektiğini ifade eden Nazıroğlu, E vitamini alamayanların marul, maydanoz ve zeytinyağı tüketerek bu ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini kaydetti.

SDÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feray Soyupek de hastaların egzersiz programını kendilerinin yürüttüklerini belirtti. Belirlenen hastaları 12 hafta boyunca haftada 3 gün yarım saat egzersize tabi tuttuklarını kaydeden Soyupek, ''Egzersize katılan ve vitamin desteği alan hastalarda olumlu sonuçlar elde edildi. Hastaların ağrılarında iyileşme oldu'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Isparta