TMSF'den ITKM Açıklaması

TMSF'den ITKM Açıklaması

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Aralık 2019 10:08
TMSF'den ITKM Açıklaması

Isparta Belediyesi ile TMSF arasında imzalanan ve tartışmalara neden olan protokol ile ilgili TMSF avukatı bilgilendirme yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMA;

Kurumumuz ve Isparta Belediyesi arasında, protokol aşamasında olan ISPARTA TİCARET KÜLTÜR MERKEZİ (ITKM) hakkında, son günlerde kamuoyunu meşgul eden bazı yalan ve iftira nitelikli bilgi paylaşımları nedeniyle, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına işbu basın açıklamasını yapma zorunluluğu doğmuştur.

Bilindiği üzere, Kadıahmetoğulları Asfalt İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Isparta Belediyesi arasında daha önce imzalanmış sözleşme kapsamında, şirketin yüklenici sıfatı ile yapımını üstlendiği ITKM inşaatı 22 yıldır bitirilememiştir. Natamam vaziyette bulunan ve milli servet niteliğindeki bu yatırım, Isparta’ya ticari ve sosyokültürel katkılar sağlayacak yerde aksine yıllarca Isparta’nın merkezinde, kangrene dönüşen bir sorun haline gelmiştir. Kurumumuzun, Yüklenici Kadıahmetoğulları Asfalt İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. de kayyım olarak görevlendirilmesinin hemen akabinde projenin tamamlanması için zaman kaybetmeden çalışmalara başlanmıştır. Bu kapsamda, otopark kısmı bitirilerek hizmete alınmış, natamam vaziyetteki Pazar Camii 15 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak Isparta Belediyesine teslim edilmiş ve ibadete açılmıştır.

Belediye ile imzalanacak yeni protokole göre yukarıda belirtilen alanların dışında, dükkanlar, spor ve sosyal aktivite alanları, çok amaçlı salon ve kültür merkezi de Belediyeye kalacaktır. Böylece Isparta’nın sosyal, kültürel ve ticari hayatına ve yaklaşık 2.000 kişinin istihdamına katkı sağlanacaktır.

Son günlerde kamuoyunun gündemini meşgul eden “bağımsız bölümlerin Şirkete devrinin “Fetö kaçaklarına hizmet olduğu vb” gibi yalan ve iftira nitelikli haberlerin gerçekle yakından/uzaktan hiçbir ilgisi yoktur. Böyle bir anlayışın ne hukuki ne idari açıdan düşüncesi dahi söz konusu olamaz. Protokolün tüm içeriği, uzun yıllardır kangren halinde gelmiş ITKM’nin, Belediye ve Kurumumuz işbirliği ile tamamlanarak hizmete açılmasına yöneliktir.

Bazı bankalar, finans ve kamu kuruluşlarına borçlu bulunan Şirket, Müflis durumdaki ve tasfiyesi Kurumumuzca yürütülen Bank Asya AŞ.’nin de en büyük borçlusu konumundadır. Kurumumuzun anılan Şirkete kayyım olarak atanmasından önce doğmuş olan yüksek montanlı borç yükü karşısında, şirkete ait bağımsız bölümler teminat gösterilerek finansman sağlanacak ve inşaat sürecine başlanacaktır. Anlaşılacağı üzere bir kısım bağımsız bölümlerin Şirkete devrinde amaçlanan; şirket ortaklarını kayırmak, kollamak değil, tam aksine gereken finansmanın sağlanarak ITKM inşaatının bitirilmesidir.

Kurumumuz ITKM projesini ve ayrıca %75 dükkan doluluk oranının Fonun kayyımlık döneminde %96’ ya ulaştığı MarkAntalya Alışveriş Merkezini, diğer şirketlerde olduğu gibi azami gayretle en iyi şekilde yönetmeye devam etmektedir.

Kamunun hak ve menfaatleri gözetilerek imzalanacak olan bu yeni protokol ile de yukarıda belirtildiği şekilde gerekli finansal destek sağlanarak ITKM inşaatı bitirilecek, Isparta’nın kangrene dönüşen bu sorunu çözülerek, Isparta’ya ve milli ekonomiye ticari ve istihdam alanında katkı sağlanmış olacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.