Tüm Uyarılarımıza Rağmen...

Geçen Yıl 9,20 Bu Yıl 7,80 Peki Neden?

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2019 15:38
Tüm Uyarılarımıza Rağmen...

Geçtiğimiz yıl 9,20 TL olan Gül Çiçeği kilogram fiyatı bu sene 7,80 TL olarak açıklandı. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Maliyet fiyatlarının artış göstermesine ve satış fiyatlarının geçen yıllara göre düşmesine rağmen ortaklarımızı memnun edebilmeyi esas alarak, 2019 yılı gül çiçeği kilogram fiyatı Yönetim Kurulumuzca 7,80 TL tespit edilmiştir” dedi.

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, 2019 yılı gül çiçeği sezonuna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Çelik, “Gülbirlik olarak yapmış olduğumuz her türlü ikaz ve uyarılara rağmen gül çiçeği dikim alanları da hızla artmış ve bir türlü önüne geçilememiştir” dedi.

2019 yılı gül sezonu açısından çeşitli sorunlarla geçti. Gül dikim alanlarındaki kontrolsüz artış bu sorunların başında geliyor. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “içinde bulunduğumuz 2019 yılı, gül sektöründe bazı problem ve sorunları da beraberinde getirmiştir. Hepimizin de malumları olduğu üzere, son yıllardaki gülyağı ve konkret fiyatlarındaki fiyat artışına paralel olarak gül çiçeği fiyatları da artış göstermiştir. Bu fiyat artışları ile birlikte bizim Gülbirlik olarak yapmış olduğumuz her türlü ikaz ve uyarılara rağmen gül çiçeği dikim alanları da hızla artmış ve bir türlü önüne geçilememiştir. Esasen biz Gülbirlik olarak gül dikim alanlarının dengeli, kontrollü ve ihtiyaca göre yapılması gerektiğini üreticilerimiz ve kamuoyu ile paylaşırken, gelecekte üreticilerimizin zarar görmemesi için planlı bir şekilde dikim alanlarının genişletilmesinden yana tavır koyduk. Üreticilerimizin menfaatlerini her zaman öncelikli olarak kabul ettik. Konuyla ilgili olarak sürdürebilir bir gül sektörü için her türlü yasal tedbirleri aldık ve almaya devam edeceğiz. Takdir edersiniz ki, dikim alanlarının artışına bağlı olarak gül çiçeği rekoltesi de artış göstermiş, arz-talep dengesi üreticiler aleyhine bozulmaya başlamıştır. Aynı şekilde komşumuz Bulgaristan’da da önemli miktarda üretim artışı olmuştur” dedi.

GÜLBİRLİK OLARAK AMACIMIZ…
Öte yandan geçmiş yıllardan kalan stokların da fiyatta düşüşe sebep olduğuna dikkat çeken Çelik, “Bütün bu izah etmeye çalıştığımız hususların sonucu olarak sektör genelinde geçmiş yıllardan kalan stoklar ve yeni üretilen ürünler talebin çok üzerinde olduğundan fiyatlarda düşüşe yol açmıştır. Öyle ki; Bulgaristan’daki büyük oranda fiyat düşüşleri doğal olarak Türk gülyağı fiyatlarını da etkilemiştir. Bu fiyat düşüşleri tabiatı itibariyle gül çiçeği fiyatlarının da düşmesine yol açmıştır. Aksi takdirde uluslararası gülyağı piyasalarında rekabet edebilme kabiliyeti ve şansını kaybetmek en büyük sorun ve problem olarak karşımıza çıkacaktır. Zaten burada önemli olan mevcut piyasa şartlarında ürünleri satabilmektir.

Gülbirlik olarak bizim amacımız; üreticilerimize, yaşadıkları köylerinde iştigal ettikleri her ürün bazında el emekleri ve alın terlerinin karşılığını verebilmektir. Böylece, insanlarımız yaşadıkları köylerinde toprağını işleyerek üretime katkı sağlamaları ve kimseye muhtaç olmadan geçimlerini sağlayabilmeleridir. Belki de insanlarımız o zaman köylerden, şehirlere göç etmeyecekler. Köylerinde kalarak hem üretime hem de istihdama katkı sağlamış olacaklardır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum