Tural; 5 Bin Liralık Destek Esnafa Da Verilmeli

Tural; 5 Bin Liralık Destek Esnafa Da Verilmeli

Yayınlanma:
Tural; 5 Bin Liralık Destek Esnafa Da Verilmeli

Esnaf Odaları Başkanı Ahmet Tural, Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiyeden emekli maaşı ile geçinemediği için kendi nam ve hesabına çalışmasını sürdüren esnaf ve sanatkarların da yararlanmasının önünün açılmasını beklediklerini kaydetti.

Tural, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemince 7464 sayılı Kanunla emekli olanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye verilmesi kararı hükme bağlanmıştı. Ancak söz konusu ikramiyeden kendi nam ve hesabını çalışmaya devam eden esnaf ve sanatkarlarımız mahrum bırakılmıştır. Bugün emekli olan esnafımızın büyük bölümü ortalama 7 bin 500 TL maaş almaktadır. Bu maaşla geçinemeyen esnafımız kendi nam ve hesabına çalışmayı zorunlu olarak sürdürmektedir.

Esnaf ve sanatkarların ülke ekonomisinin bel kemiğidir. Kendi nam ve hesabına çalışan esnaf ve sanatkarlarımız, vergisini ödeyerek, istihdam yaratarak, devletine karşı her türlü yasal sorumluluğunu yerine getirmektedir.

Ancak günümüzde emekli bir esnaf ortalama 7500 Tl maaş almaktadır. Bu maaşla geçinemeyen çalışan esnafımız ekmek teknesini yürütmek için zorunlu olarak işini devam ettirmektedir. Kendi nam ve hesabına çalışmaya devam eden emekli esnafımız yine bu süreç içerisinde devletine karşı vergisini ödemeye, istihdama katkı sunmaya devam etmektedir.

Geçinememesinden kaynaklı ayakta durmaya çalışan emekli esnaf ve sanatkarlarımızın Cumhuriyetimizin 100 yılı nedeniyle verilen 5 bin liralık ikramiyeden mahrum bırakılmaması gerektiğine inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve ilgili bakanlığımızdan çalışan emeklimizin feryadına kulak vererek, en kısa sürede 5 bin lira ikramiye ödeneceği müjdesini vermelerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.