Türkiye'de 136 milyon cep telefonu var

BTK Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'de 136 milyon cep telefonu olduğunu ve 66 milyon mobil abone bulunduğunu belirterek, her yıl 17 milyon telefon ithal edildiğini, bunun maddi değerininse 2 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Ekim 2010 14:36
Türkiye'de 136 milyon cep telefonu var

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Acarer, "Türkiye, mobil hizmetlerin başladığı tarihten itibaren yaklaşık 150 milyon telefon ithal etti. Bunlara 20 milyar doların üzerinde para gitti.

Ulaştırma Bakanı'nın çabalarıyla hiç olmazsa bir kısmının Türkiye'de üretilmesiyle ilgili ciddi adımlar atıldı. İnşallah bu yıl içinde sonuç alırız. Bu telefonların yüzde 20'sinin Türkiye'de üretilmesiyle 400 milyon dolar tasarruf sağlanacak." dedi.

BTK Başkanı Acarer, Türkiye'de 8 Haziran 2010 itibariyle baz istasyonu sayısının 45 bin 479 adet olduğunu, denetimin BTK bölge müdürlükleri tarafından yapıldığını belirterek, sinyallerin tehlike sınırlarının çok altında olduğunu söyledi.

Acarer, "Baz istasyonlarının yerleşim yerlerindeki sayısı azaldıkça, başta bina içi olmak üzere haberleşme kötüleşecek, bina içinde önce imkansız hale gelecek , sonra dışta da kötüleşecek. Baz istasyonunun sinyali zayıflarsa, cebinizde taşıdığınız cep telefonunun yaydığı enerji artacak." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Teknoloji