Türkiye’de Bir İlk

Türkiye’de Bir İlk

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Şubat 2022 16:04
Türkiye’de Bir İlk

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelli düzenlemesindeki şartları taşıyan kurum ve kuruluşlara erişilebilirlik belgesi veriyor. Isparta’da belgeyi hak kazanan Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin otobüslerine ‘erişilebilirlik’ logosu yapıştırıldı.

Engelliler Kanunu’nda yapılan düzenleme ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 81 il erişilebilirlik şartlarını sağlayan kuruluşlara Erişilebilirlik belgesi veriliyor.

Dezavantajlı grupları topluma kazandırmak için gerçekleştirilen uygulama kapsamında Isparta Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi de Erişilebilirlik belgesini almaya hak kazandı.

Verilen belgenin ardından Bakanlık, engelsiz uygulamanın görünürlüğünü artırmak amacıyla erişilebilirlik logosu oluşturdu.

Erişilebilirlik logosu Türkiye’deki toplu taşımada ilk kez Isparta’da şehir içi ulaşımı sağlayan Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi verildi.

Logolar Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Kütük ve beraberindekiler tarafından Halk Otobüsleri Kooperatiflerine ait otobüslere yapıştırıldı.

Uygulananın detaylarını anlatan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kütük, Kooperatife ait 102 otobüste erişilebilirlik logosu olduğunu belirterek "dezavantajlı vatandaşlarımız için bu logonun olduğu yerde artık engel kalmayacak" dedi.

Türkiye'de Erişilebilirlik logosunu alan tek otobüs kooperatifi oldukları için gurur duyduklarını belirten Isparta Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Faruk Daşdöner ise, "araçlarımızın hepsi dezavantajlı gruplar için uygun. Türkiye'ye örnek bir kooperatifiz, gurur verici hizmetler yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.