Uçak Kazası Duruşmasına Devam Edildi

Keçiborlu'da 57 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasına ilişkin duruşmada iki yetkili isim sanık koltuğunda ifade verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Kasım 2010 16:58
Uçak Kazası Duruşmasına Devam Edildi

30 Kasım 2007'de Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarında meydana gelen 7'si mürettebat 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazası davasına devam edildi.

Davanın 8'inci duruşmasına, birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme suçundan yargılanan sanıklardan SHGM Müdürü Ali Arıduru, dönemin SHGM Yardımcısı Oktay Erdağı ile dönemin ''Dünyaya Bakış Havacılık Şirketi'' yetkilileri Aydın Kızıltan, Yavuz Yaşar, Zafer Dinçer, Necati Küçük, İsmail Taşdelen, Şahin Tufan ve Faruk Çağımlı ile izleyici olarak Atlasjet Firması Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü çalışanları ve kazada hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Yolcu yakınlarından bir kısmı geçen duruşmada olduğu gibi üzerinde yakınlarının posterinin işlendiği siyah tişörtlerle yer aldı.

Sanıklardan Ali Arıduru ile Oktay Erdağı'nın duruşmaya ilk defa katılmalarından ötürü Ağır Ceza Reisi Suat Yürekli, iddianameyi hatırlattı ve sanıkların savunmalarını istedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru savunmasına başlamadan önce kazazede yakınlarına başsağlığı diledi ve kendisinin de aynı üzüntüyü paylaştığını belirtti.

Uçak kazası ile ilgili kendilerine yönelik suçlamaları kabul etmediklerini dile getiren Arıduru, şöyle konuştu:

''Raporlarda da belirtildiğine göre uçağın rotasında 60 derecelik bir sapma var, Isparta'ya gelinceye kadar herhangi bir sıkıntı yok ama havalimanı çevresinde sola değil, sağ tarafa dönüş yapılmış, pilotaj hatası olduğu çok nettir.''

İstanbul Teknik Üniversitesinin bilirkişi raporunda yer alan iddiaların doğruyu yansıtmadığını iddia eden Arıduru, yasaların dışında adım atmadıklarını kaydetti.

Yolcu yakınlarının avukatı Şehnaz Doğan Yüzer, Eritre'den getirilen arızalı cihazın uçağa takıldığı, yere yakınlığı gösteren cihazın arızalı olduğu ve bunların SHGM tarafından denetlenip denetlenmediği yönündeki sözleri üzerine ise Arıduru, şu yanıtı verdi:

''Kayıtta olmayan arızalar denetimleri yapan arkadaşlarımız tarafından bilinemez. Ancak uçakta arıza olduğunu tespit eden kaptanın uçağı uçurmama yetkisi vardır. Kaptanın görev ve yetkilerinde bu husus yer alır.''

Avukatların sorularında ve iddianamede yer alan suçlamalarda kendilerine karşı bir önyargının oluştuğunu söyleyen Arıduru, bundan rahatsızlık duyduklarını, iddianamede yer alan suçlamaları hak etmediklerini belirterek, ''Bir kulenin, kaptanın veya teknik sorumlunun yaptığı hatayı SHGM'ye yüklemek yanlıştır'' dedi.

Dönemin Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı da, iddianamede yer alan suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Görevlerini kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde yürüttüklerini söyleyen Erdağı, görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirdiklerini kaydederek, ''Pilotaj hatasından dolayı uçak piste değil, dağa inmiştir. Bu olayın suçlusu değil, mağduruyuz'' dedi.

Daha sonra müşteki avukatları Arıduru ve Erdağı'na soru yönelttiler. Erdağı, duruşmada bu davayla ilgili insanların gözyaşı üzerinden prim yapıldığını öne sürerek "Bu durdurulmalıdır. Bilgi kirliliği ne yazık ki çok fazla. Biz insanların acısı üzerinden prim yapma yerine bu davada kim suçluysa onun ortaya çıkmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşma tarihini 2 Mart 2011 olarak belirledi. Mahkeme Atlas Jet hakkında takipsizlik kararını bozan Yargıtay 9'ncu Dairesi'nin verdiği karar doğrultusunda hazırlanan fezlekenin beklenmesine kamu davası açılır ise dosyaların birleşmesinin değerlendirilmesine ayrıca sanıkların duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler