Üreticiye Destek Memlekete Destek

Üreticiye Destek Memlekete Destek

Yayınlanma:
Üreticiye Destek Memlekete Destek

Isparta’da Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi çerçevesinde Yalvaç’a bağlı Yarıkkaya köyünde yetiştiricilik yapan Hikmet Sarıdaş'a 198 damızlık pırıt ırkı dişi koyun ve 9 adet Pırıt ırkı koç olmak üzere toplam 207 adet koyun teslim edildi.

Sürdürülebilir tarımsal üretimi, yeterli ve güvenilir gıdaya erişimi, kırsal kalkınmayı ve rekabet edilebilirliğin sağlanmasını temel politika olarak belirleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkemizin hayvansal gıda ihtiyacının tamamının yurtiçi üretimlerinden karşılanması stratejik hedeflerin başında geliyor. Ülkemiz kırmızı et ihtiyacının yurtiçi üretimlerimizden karşılanması, doğal kaynaklarımızın ülkemiz ekonomisine kazandırılması ve kırmızı ette ithalatçı konumdan ihracatçı duruma gelebilmemiz açısından ülkemiz büyük ve küçükbaş hayvan varlığının hızla artırılmasına ihtiyaç duyuluyor.

Ülkemiz halkının tarih boyunca uğraştığı en önemli meslek dallarından biri olan koyun ve keçi yetiştiriciliği, ülkemiz coğrafyası ve ekolojisi bakımından en uygun ve ekonomik hayvancılık faaliyet alanı olarak görülüyor.

Ülkemiz koyun ve keçi varlığının hızla artırılması, yetiştiricilerden gelen damızlık taleplerinin karşılanması amacıyla "Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi" Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından 2018 yılında uygulamaya konuldu. Projeden elde edilen hayvanlardan Damızlık vasfı taşıyanları TİGEM üreticilerden satın alma garantisi veriliyor.

Proje Kapsamında teslim edilecek hayvanların finansmanı, Ziraat Bankasının Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliğine göre yapılıyor.

Proje Başvuruları 2018 Yılı Şubat Ayı içerisinde internet üzerinden yapılmıştı. Isparta genelinde toplam 134 yetiştirici projeye başvurdu. TİGEM tarafından Başvuru evrakları incelenen ve ön değerlendirilme uygun olan yetiştiricilerin listesi Ziraat Bankası şubelerine gönderildi.

Ziraat Bankası Şubeleri yetiştiricileri ilgili tebliğ esaslarına göre değerlendirerek durumu uygun olan yetiştiricileri TİGEM' e bildiriyor.

Isparta’da projeye uygun olan ve Ziraat Bankasınca işlemleri tamamlanan yetiştiricilerin hayvanları, Isparta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından sağlanıyor.

Bu bağlamda Isparta’da ilk olarak Proje uygulamaya hak kazanan, Yalvaç’a bağlı Yarıkkaya Köyünde yıllardır Koyun Yetiştiriciliği yapan Hikmet Sarıdaş'ın hayvan seçimleri ve teslimi Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisleri ile Isparta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği yetkililerince yapıldı.

Proje çerçevesinde yetiştiricimize, teknik şartnamesine uygun olarak temin edilen, 198 adet Pırıt ırkı Damızlık Dişi Koyun ile 9 adet aynı ırktan Damızlık Koç olmak üzere toplam 207 koyun teslim edildi.

Projeye başvuran ve durumları uygun bulunan yetiştiricilerin isimleri TİGEM tarafından İl Müdürlüğüne bildirildikçe hayvan seçimleri ve teslimatlarının da devam edeceği bildirildi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.