Ürün İhtisas Borsası Faaliyete Geçti

Ürün İhtisas Borsası Faaliyete Geçti

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Temmuz 2019 13:45
Ürün İhtisas Borsası Faaliyete Geçti

2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB), Ticaret Bakanlığı tarafından faaliyet izin belgesi verilmesi ile birlikte 26 Temmuz 2019 Cuma günü itibariyle faaliyete başladı.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın, Ticaret Bakanlığı tarafından faaliyet izin belgesi verilmesi ile birlikte faaliyete başlaması üzerine bir açıklama yapan Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, “Türkiye Ürün İhtisas Borsası, 24 Temmuz Çarşamba günü yapılan izin belgesi töreninin ardından 26 Temmuz Cuma günü faaliyet geçmiş bulunmaktadır. Geçiş süresiyle birlikte, çiftçi ve tüccarlarımıza ürün satışında büyük kolaylık sağlayacak sistem oluşturulmuş oldu. Daha önceden de belirttiğimiz gibi TÜRİB, elektronik ürün senetlerinin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde işlem görebilmesini teminen 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 53 üncü maddesi çerçevesinde ELÜS ve ELÜS’e dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasaları işletmek üzere kurulmuştur. Elektronik ürün piyasasında, depolanması amacıyla teslim ettiği ürün için lisanslı depo işletmesince düzenlenen ELÜS’ü elinde bulunduran veya Borsa’da söz konusu senetlerin alım satımını gerçekleştirmek isteyen gerçek veya tüzel kişiler "Yatırımcı" olarak işlem yapabilirler. Sadece üyelerimiz değil, çiftçi, tüccar hatta yatırımlarını bu sektörde yapmak isteyen herkes Borsamız aracılığı ile TÜRİB’e kayıt olabilirler. Kayıt olmaları akabinde beyan ettikleri cep telefonuna kullanıcı adı ve şifrenin gelmesiyle TÜRİB işlem platformu alanından sisteme giriş yapabileceklerdir. Sistem aracılığı ile artık fiziki olarak ürünler taşınmadan ticarete konu edilebilecek. Emirler bizzat yatırımcılar tarafından buradan yapılacak. Gerçekleşen işlemler aynı gün valörlü olarak takasa konu edilecek. Takas, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) üzerinden Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) ile birlikte gerçekleştirilecek. ELÜS işlemi gerçekleştirmek isteyen yatırımcılarımız, TÜRİB'e kayıt için gerekli belgelerle birlikte TÜRİB acentesi olan Isparta Ticaret Borsamıza başvurmaları gerekmektedir. TÜRİB ile ilgili tüm detaylar ve ayrıntılı bilgiye www.turib.com.tr adresinden de ulaşılabilir.” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.