Vatandaş Binecek Belediye Ödeyecek

Vatandaş Binecek Belediye Ödeyecek

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Şubat 2019 12:49
Vatandaş Binecek Belediye Ödeyecek

Belediye Meclisi, S.S. 18 Nolu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifinden 2019 yılı hat kira bedellerinin alınmaması ve abonman biniş ücretlerinin 1,85 den 1,60 TL'ye çekilmesi ile aradaki farka karşılık kooperatife aylık 120 bin TL ödenmesini öngören Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu kabul etti.
Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantıları dün yapılan son toplantı ile tamamlandı. Meclis Salonunda Belediye ve Meclis Başkanı Yusuf Ziya Günaydın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, gündemdeki maddeler görüşülerek karara bağlandı.

KOMİSYON; “BU KONUDA
YETKİ BELEDİYEMİZDE”
Gündemin birinci maddesinde yer alan; Belediyemize S.S. 18 Nolu Halk Otobüsleri Kooperatifinin vermiş olduğu 22 Ocak 2019 tarihli dilekçesinde 2019 yılı ‘Çalışma Bedelleri’nin alınmamasının görüşülmesi konusunda hakkında Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor, Komisyon Başkanı Ömer Tahir Gürakan tarafından okundu. Söz konusu raporda; “5393 sayılı Belediye kanuna göre (Madde 14, 15, 67) toplu taşıma hizmetini yapmak veya yaptırmak belediyenin sorumluluğundadır. Kanun kapsamında taşımaların hizmet sürelerini, işletme planlarını, denetimi ve hat yapısı ile biniş ücretlerini belirleme hususları belediyelerin yetkisindedir.

Belediyeler bu hususta düzenleme yaparken kamu hizmeti ve sosyal belediyecilik bakışıyla; Çevre değerlerini koruma, yolcu konforu açısından araç donanımı, mevzuatın zorunlu kıldığı düzenlemeleri sağlama ve toplu ulaşımı kullanan vatandaşların kullanması için yeni otobüslerin kullandırılması ve bütçesini zorlamadan halkının toplu ulaşımdan yararlandırılması istediğindedir. Fakat hizmet kalitesine yönelik bu düzenlemelerin ticari karşılığını sağlamak üzere bilet ücretlerinin belirlenmesinde serbest piyasa kuralları işlememektedir. Bilet ücretleri belediyemiz tarafından belirlenmektedir.

“BİNİŞ ÜCRETLERİ VATANDAŞLARIMIZIN
EKONOMİK DURUMUNA GÖRE BELİRLENİYOR”
Ulaşım her ne kadar bir kamu hizmeti ise de aynı zamanda bir yandan gelirleri diğer yandan giderleri olan bir ticari faaliyettir. İlimizde toplu taşıma hizmeti belediyemiz araçları ile değil özel şahıslar tarafından kurulan kooperatif tarafından yapılmaktadır. Biniş ücretleri vatandaşlarımızın ekonomik yapısı dikkate alınarak belirlendiğinden çoğu zaman gelirlerin giderleri karşılaması güç olmaktadır.

“ABONMAN BİNİŞ ÜCRETLERİNİN 1,85’TEN 160’A ÇEKİLECEK
VE KOOPERATİFE AYLIK 120 BİN TL ÖDENECEK”
Gerekçe raporunda ayrıntılı olarak yer alan hususlar nedeniyle; 2019 yılı hat kira bedellerinin alınmaması ve abonman biniş ücretlerinin 1,85 den 1,60 TL'ye çekilmesi, aradaki farka karşılık aylık 120 bin TL. S.S. 18 Nolu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifinden hizmet alınarak gelir desteği sağlanması komisyonumuzca kararlaştırılmıştır. İş bu komisyon ve gerekçe raporu imza altına alınarak meclisimizin takdirine sunulmuştur” denildi.

OY BİRLİĞİ İLE
KABUL EDİLDİ
Belediye ve Meclis Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanarak meclise sunulan raporu meclis üyelerinin onayına sundu ve konu oy birliği ile kabul edilerek meclisten geçti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum