Vergilerde Artış Olmayacak

Hazine, Devlet Planlama Teşkilatı ve Maliye bürokratları tarafından hazırlıkları tamamlanmak üzere olan orta vadeli program ile orta vadeli mali program birlikte çıkarılacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ekim 2010 00:03
Vergilerde Artış Olmayacak

Hazine, Devlet Planlama Teşkilatı ve Maliye bürokratları tarafından hazırlıkları tamamlanmak üzere olan orta vadeli program ile orta vadeli mali program birlikte çıkarılacak. Programlarda 2011 yılı vergileri için artış öngörülmüyor.

BÜTÇE, PROGRAMLARA UYGUN
Buna göre, 2011 bütçe hazırlıklarında sona gelirken, 2013 yılı bütçe açığının yüzde 2'nin çok altına 1,90'lara gerileyeceği öngörülüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak hale getirilen bütçede, 2010 ve 2011 yılı açığının milli gelire oranının programda açıklandığı şekilde yüzde 4 ila 4.5 arasının tutturulacağı belirtiliyor. Yüzde 3'lerin altına çekilecek olan bütçe açığı sayesinde 2012 sonu itibariyle orta vadeli programda 45,5 milyar TL olarak öngörülen borç stokunun hızla azalarak, 35-38 milyar TL'lere gerileyeceği hesaplanıyor.

4,2 MİLYARLIK TASARRUF İMKÂNI
Önümüzdeki yıllara yönelik bütçe hesaplamalarında prensipte harcama artışları olmayacak şekilde çalışmalar yapılırken, yalnızca bu yıl harcamalarda bir artış olacağı öngörülüyor. Böylece önümüzdeki yıl harcama planlamalarında yine enflasyon hedeflerine göre hareket edileceği belirtiliyor. Öte yandan, bu yılki tedbirler sayesinde faiz giderlerinden 4.2 milyar TL tasarrufun sağlandığı ortaya çıktı. Tutarın bu yıl yatırımlara aktarılıp aktarılmayacağı, Başbakan Erdoğan'ın kararı ile şekillenecek.

YATIRIM KARARI VERİLECEK
Bu kapsamda Hazine, DPT ve Maliye'nin yaptığı çalışmalarda ortaya çıkan sonuçların, Başbakan Erdoğan'a sunulacağı öğrenildi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Başbakan Erdoğan ile yapacakları görüşmede, faiz giderlerinden elde edilen ve 5 milyar TL'ye yaklaşan tasarrufun yıl sonuna kadar yatırımlara aktarılıp aktarılmamasının ele alınacağı kaydedildi.

2013'de bütçe açığı yüzde 2'nin altında olur
Bakan Babacan ve Şimşek'in OVP ve OVMP hakkında Başbakan Erdoğan'a yapacakları sunumda ayrıca, 2010 ve 2011 programlarında öngörülenin daha altında bir bütçe açığının olacağı da vurgulanacak. Çünkü yapılan hesaplamalarda 2013 yılı bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 2'nin çok altında yüzde 1,90'lar civarında olacağı ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan'ın kararının ardından, Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilip karara bağlanacak olan 2011-2013 yılı bütçesi, 17 Ekim 2010 tarihinde TBMM'ye sunulacak.

Yatırımlarda seçimler yok
Bürokratlar, gelir artışlarının harcamaya dönüşmesi sayesinde yatırımların da gelir artışı ile finanse edilmesinin sağlanacağına dikkat çekerlerken, böylece önümüzdeki yıl da seçim yatırımlarının olmamasının sağlanacağı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.