Yalım Halıcı: Artık Covid Olmayın!

Covid-19 salgını devam ederken Sağlık Bakanlığı tarafından tartışmalara konu olacak bir karar alındı. Alınan karara ilk tepki CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı’dan geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 19:09
Yalım Halıcı: Artık Covid Olmayın!

Covid-19 salgını devam ederken Sağlık Bakanlığı tarafından tartışmalara konu olacak bir karar alındı. Alınan karar ile birlikte artık Covid-19 nedeniyle hastanelere yatışlarda vatandaşların sağlık giderlerini SGK karşılamayacak.

Alınan karara ilk tepki CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı’dan geldi.

Başkan Halıcı, “Salgın bitmeden böyle bir karar almak yanlıştır.” dedi.Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Başkanı Halıcı;  “Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı, Sağlık Uygulama Tebliğinde bir değişiklik yaptı. Tebliğde yapılan değişikliğin “SGK ve Sosyal Güvenlik kapsamında olup Covid-19 nedeni ile hastaneye yatanların pandemi ve yoğun bakım hizmeti ücreti sonlandırılmıştır.” ifadesi olduğunu görüyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü pandemi bitti diye bir açıklama yaptı mı? Covid19 nedeni ile hastaneye yatan vatandaşlarımız, bizler ne yapacağız? Maalesef testlerin bile kamu hastanelerinde, şehir hastanelerinde ücretli olacağını konuşur duruma geldik.

SGK, hiçbir şeyi ödemeyecek ama vatandaş tüm sağlık giderlerini cebinden karşılayacak. Kamu hastanelerinde ya da şehir hastanelerinde yatanlardan ise katkı ve katılım payı alacak. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında, Cumhuriyetimizin özellikleri yazılıdır, bunlardan biri de ülkemizin sosyal devlet anlayışı ile yönetilmesidir. Sosyal devletler vatandaşına eğitim, güvenlik, sağlık gibi konularda ücretsiz hizmet verir.

Daha pandemi bitmeden hemşehrilerimizin, vatandaşlarımızın Covid19 tedavilerini ceplerinden ödemesini nasıl istersiniz? İnanılmaz bir ekonomik kriz ile boğuşan insanların sırtlarına böyle bir yük kabul edilebilir bir şey değil. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmeli ve bu ülkenin insanlarına ücretsiz sağlık hizmetleri sunulmaya devam edilmelidir.” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Isparta