Yem Bitkileri Yetiştiriciliği ve Desteklemeleri Masaya Yatırıldı

Yem Bitkileri Yetiştiriciliği ve Desteklemeleri Masaya Yatırıldı

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Şubat 2020 09:28
Yem Bitkileri Yetiştiriciliği ve  Desteklemeleri Masaya Yatırıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yem bitkileri yetiştiriciliği ve desteklemeleri konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri istişare toplantısı düzenlendi.

Isparta genelinde Yem Bitkileri Yetiştiriciliği ve Desteklemeleri konusunda yaşanan aksaklıkların giderilmesi ve Isparta’da Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini arttırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay, İl Müdür Yardımcıları Uğur Turgut ve Eyup Adıgüzel, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Mehmet Kamil Tiryaki ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlerinin katılımlarıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda istişare toplantısı düzenlendi.

Toplantıda açılış konuşmalarını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay, yem bitkilerinin kaba yem açığının kapanmasında ve hayvancılık açısından önemine vurgu yaptı.

İl Müdürü Enver Murat Dolunay' ın konuşmalarının ardından Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Şükrü Başer tarafından hazırlanan 4342 Sayılı Mera Kanunu ve Yem Bitkileri Yetiştiriciliği sunumu yapıldı.

Yapılan sunumun ardından Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Mehmet Kamil Tiryaki Isparta genelindeki Mera varlığından ve Meraların hayvan yetiştiriciliği açısından yetersiz olmasından dolayı yem bitkileri yetiştiriciliğine daha fazla önem verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, bu amaçla ilimiz genelinde yem bitkileri ekiliş alanlarının arttırılması çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini, bu doğrultuda Bakanlığımıza sunulmak üzere İl merkezi ve ilçeleri kapsayan "Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarını ve Çeşitliliğini Arttırma Projesi"nin yapılacağını belirtti.

Daha sonra Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarını ve Çeşitliliği Arttırma Projesi"nin sunumu Ziraat Mühendisi Salih Vehbi Çal tarafından yapıldı.

Isparta genelinde uygulanacak tarımsal yayım faaliyetleri sonucunda çiftçilerin çeşitli tarımsal konuların yanında yem bitkileri yetiştiriciliği hakkında da bilgi ve beceri seviyeleri artırılmış olacak.

Sonuç olarak Yem bitkileri yetiştiriciliği teşvik edilerek kaba yem açığının azaltılması ve daha kaliteli kaba yem elde edilmesi bölge ve ülke hayvancılığı açısından büyük önem taşıyor.

Yapılan bu toplantıda sunumların ardından İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Murat Dolunay başkanlığında, Isparta’da yem bitkileri ekiliş alanlarını arttırmak için neler yapılabileceği ve çözüm önerileri konularında karşılıklı görüş alış verişi gerçekleştirildi. 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler