YÖK Başkanı Özcan Isparta'da Konuştu

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)'nin ev sahipliğinde YÖK tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen 'Meslek Yüksekokulları Müdürler Toplantısı' Isparta'da başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Aralık 2010 17:44
YÖK Başkanı Özcan Isparta'da Konuştu

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)'nin ev sahipliğinde YÖK tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen 'Meslek Yüksekokulları Müdürler Toplantısı' Isparta'da başladı.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın telekonferansla katıldığı toplantıda; MYO'ların durumu masaya yatırıldı. Toplantının açılışında yapılan konuşmalarda sanayi kesimi ve sivil toplum kuruluşlarının kendi okullarını kendilerinin yapması ve okulların özerk bir yapıya kavuşturulması fikri gündeme getirildi.

YÖK Başkanı Özcan, MYO'ların değişen dünyanın şartlarına göre vizyon ve misyonunun yeniden ortaya konması gerektiğini kaydetti. Özcan, "Bunlar arasında istihdamı arttırmak ve ekonominin rekabet gücüne katkıda bulunmak için MYO'ları yeni bir misyon üstlenmelidir. Bu misyon da şunlar vurgulanmalıdır; Bu okullar ekonomi sektörü ile iç içe çalışmalıdır. Okullarımızda bütün kesimlere yönelik meslek kursları ve sertifikaları düzenlemelidir. MYO'lar, sektörlerle birlikte geliştirilen meslek standardını eğitim müfredatına hızlı bir şekilde aktarmalıdır. MYO'larının başarısı mezunlarını istihdam edilme oranı ile ölçülmelidir." dedi. Özcan, toplantıdan somut kararlar alınması temennisini de dile getirdi.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar da konuşmasında MYO'ların Meslek Akademileri adı altında üniversitelerin dışında yapılandırılması fikrini gündeme getirdi. Bölüm ve programların oluşturulmasında piyasanın ihtiyaç duyduğu bireylerin ulusal meslek standartlarını sağlayacak biçimde yetiştirilmesinin hedefleneceğini ifade eden Baydar, "Yönetim için öncelikle bir Mütevelli heyeti oluşturulması gerekmektedir. Hangi bölümlerin açılacağı ve bunların müfredatları bu Mütevelli heyet tarafından belirlenecek ve düzenlenecek. Meslek Akademisi ve sanayi işbirliğinin sağlanmasına yönelik ortaklaşa Ar-Ge çalışmaları yapılmalıdır. Mütevelli heyeti bir sanayici, işadamı, esnaf odası başkanı olabilir." dedi.

Mesleki eğitimde ülke olarak istediğimiz bir noktada olamadığımızı vurgulayan Baydar, her değişimin sancılı olduğunu, bu değişiminde sancılı olmasının beklendiğini anlattı.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkan Yardımcısı Şükrü Başdeğirmen de iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulan Türkiye'de 3,5 milyon işsiz bulunduğunu ve bunların yüzde 24,6'sının genç işsizlerden oluştuğunu söyledi. Başdeğirmen, kahvehaneler işsiz insanlar tarafından dolup taşarken iş adamlarının nitelikli iş gücü bulamadığını ifade etti. Okullarda öğretilen bilgilerin sanayide işe yaramadığını kaydeden Başdeğirmen, mesleki ve teknik okulların durumunun yetersiz olduğunu ve bu okulların ikinci sınıf okullar gibi görüldüğünü kaydetti. İşe yaramayan insanların en son tercih ettiği ve ikinci sınıf okullar olarak görülen bu okulların imajının düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Başdeğirmen, öğrencilerin fabrikalarda staja gittiklerinde makinelere dahi 'acemi' diye yaklaştırılmadığını anlattı. Başdeğirmen, yapılan anketlerde bu okullarda okuyan öğrencilerin yüzde 75'inin devletin kendilerine sahip çıkmadığını düşündüğünü aktardı. Başdeğirmen, iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinin ihtiyaca göre kendi mesleki ve teknik eğitim okullarını kurması gerektiğini anlattı.

MYO'lara artık iş dünyası ve holdinglerin el atması gerektiğini ifade eden Isparta Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu da, bu okulların özerk hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Hanlıoğlu, bu okulların bulundukları yörelerin ihtiyaçlarına göre açılması gerektiğini belirtti. MYO'ların sorunlarının ve yeniden yapılandırılmasının tartışılacağı toplantı yarın sona erecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler