Biz Ölmek İstemiyoruz

Biz Ölmek İstemiyoruz

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ağustos 2019 11:34
Biz Ölmek İstemiyoruz

CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Yıldız, Emine Bulut cinayeti ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz!” dedi.

Emine Bulut’un kızının gözleri önünde boşandığı kocası tarafından katledilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. CHP Isparta Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Yıldız, yaptığı açıklamada, “Ölmek istemiyorum” diyen bir anne, “Anne lütfen ölme” diyen bir evlat.

Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk” dedi.

Yıldız, “Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde.

"Ölmek istemiyorum" diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü! Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor! Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor! Çünkü bu ülkede adalet de erkek!
Bilinsin ki Kimse bu cinayetten kendini aklayamaz: Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, Hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar, Boşanmayı tabulaştıranlar, Nafaka hakkına saldıranlar, Yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, Kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır” dedi.

Emine Yıldız, “Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı.

Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK! Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız.

Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek İstemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede Anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak” ifadelerini kullandı.

Ispartalı kadınları özellikle kadın cinayetlerine ve istismara karşı örgütlü mücadele etmeye çağıran Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Yıldız, “Gün oturup ağlama, yas tutma günü değildir. Gelin, kadına karşı işlenen suçları önlemek için hep birlikte mücadele edelim. Çocuklarımızı korumak için hep birlikte mücadele edelim” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.