Cidde Yine Sellere Teslim

Suudi Arabistan’ın Cidde kenti, aşırı yağmurlar sonucu oluşan sellerle boğuşuyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Ocak 2011 01:28
Cidde Yine Sellere Teslim

Suudi Arabistan’ın Cidde kenti, aşırı yağmurlar sonucu oluşan sellerle boğuşuyor.

Kentin ana caddelerinin büyük kısmı sel sularının altında kalırken, sular çok sayıda aracı ve iş yerini de kullanılamaz hale getirdi.

Bugünkü yağmurlarda Hajar köyünün ve civarının sular altında kaldığı bildirildi. Kral Abdullah Bilim ve Teknik Üniversitesi’nin Thuwal’daki yolları da sular altında kaldı.

El Kadime bölgesinde ise bir köprünün yıkıldığı kaydedildi. Cidde’den Rabigh’e giden birçok yolcunun da geri döndüğü aktarıldı. Cidde’deki birçok okul da sellerden dolayı tatil edildi. Kral Abdülaziz Üniversitesi Meteoroloji Bölümü yetkilileri, dün yaptıkları açıklamada bu sabah için 41ğ7 mm yağmur beklediklerini açıklamışlardı. Bölgede Aralık ve Ocak aylarında yağmur miktarı, metrekareye ortalama 51 mm’ye kadar yükseliyor.

Daha önce 2009 yılında bir başka sel felaketi ile karşı karşıya kalan Cidde’ye o dönemde 90 mm yağmur düşmüştü. Bu sabah başlayan yağmur özellikle Samir, Ajawd, Braiman, Al-Safa, Al-Nahda ve Al-Rehaili bölgelerinde etkili oldu.

Öte yandan Cidde Sivil Savunma birimleri, çok sayıda botlarla sele karşı hazırlık yaptığını duyurdu. Görevliler özellikle 2009 yılında sellerden oldukça olumsuz etkilenen Haremeyn tren hattına konuşlandı. Cidde Belediyesi, selden önce de suların boşaltılması için 100 pompa kamyonunu hazır tuttuğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya