Göçmenlere Hayır

Batılı ülkelerde Türk ve Müslüman göçmenlere karşı ırkçı tartışmalar giderek meşrulaşıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ekim 2010 20:32
Göçmenlere Hayır

Almanya'da Bavyera Başbakanı 'artık göçmenlere hayır' dedi, Merkel de destek verdi. Avusturya'da Türk karşıtı seçim afişinin sahibi aşırı sağcı parti Viyana'da zafer kazandı. Hollanda'da ise 'fitneci' Wilders'in hükümet protokolüne Ankara'nın AB üyelik sürecinin engellenmesi maddesini koydurdu.

Almanya, Hollanda ve Avusturya gürnlerdir ülkedeki Müslüman göçmenlerin geleceği tartışmasına kilitlenmiş durumda. Almanya'daki tartışma Dışişleri Bakanının 'İslam Almanya'ya aittir' sözlerinden sonra alevlenirken dün Başbakan Angela Merkel'in de dahil olmasıyla konu daha içinden çıkılamaz bir hal aldı. Bavyera Başbakanı ve Federal Hükümetin küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin Başkanı Horst Seehofer İslam kültürüne ait göçmenlerin ülkeye göçlerine karşı olduğunu dillendirdi. Bavyera Başbakanı, "Türkiye ve Arap ülkelerden gelen göçmenlerin, genel olarak çok zorlandıkları oldukça açık. 'Farklı Kültürler' öldü." dedi.

MERKEL'DEN ŞAŞIRTAN DESTEK
Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Seehofer'e destek verdi. Merkel'in Seehofer ile ayrıntılı bir telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek, Seehofer'le bu konuda bir görüş ayrılığının bulunmadığı açıklandı. Merkel ayrıca, Almanya'daki işsizlik nedeniyle, vasıflı elemanların aranmasına öncelikle ülke içinden başlanması gerektiğini söyledi.

Hollanda'daki gelişme ise Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan resmi anlaşmaların da yeniden değerlendirilmesine yol açabilecek nitelikte. Hollanda'nın yeni merkez sağ hükümetine dışarıdan destek verecek olan ırkçı Özgürlükler Partisi lideri Geert Wilders'in hükümet protokolüne "Türkiye ile AB arasında imzalanan Ortaklık Anlaşması'nın değiştirilmesi için çaba harcanması" yönünde bir madde koydurduğu ortaya çıktı. Avusturya'da ise başkent Viyana'daki şehir konseyi seçiminde İslam ve yabancı karşıtı kampanya yürüten aşırı sağcı "Özgürlük Partisi" oy patlaması yaparak sandıktan ikinci sırada çıktı. Partinin hazırladığı seçim broşüründeki karikatürde 1683'deki Viyana kuşatmasına gönderme yapılarak, Mustafa adı verilen bir çocuğa Müslümanları sapanla vurması emrediliyordu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler