Gözü Hazar Denizinde

ABD'li petrol şirketi Chevron ile Fransa'nın Total şirketi, Hazar Denizi'nin Türkmen kıyısında enerji arama çalışmalarına katılmak istiyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ekim 2010 01:13
Gözü Hazar Denizinde

ABD'li petrol şirketi Chevron ile Fransa'nın Total şirketi, Hazar Denizi'nin Türkmen kıyısında enerji arama çalışmalarına katılmak istiyor.

Türkmenistan'da doğalgazdan sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Baymurat Hocamuhamedov, ABD'li Chevron ve Fransız Total şirketleri yöneticilerinin bu amaçla Türkmenistan'a geleceklerini kaydetti.

Görüşmelerde bu şirketlerin Türkmenistan'ın petrol ve doğalgaz sektörünün geliştirilmesine yönelik projelerinin değerlendirileceğini ifade eden Hocamuhamedov, Chevron ve Total'ın Hazar'ın Türkmen kıyısında enerji kaynaklarını arama çalışmalarına katılma tekliflerinin ele alınacağını söyledi. Son yıllarda, Hazar Denizi'nin Türkmenistan kıyısının zengin enerji potansiyeli yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Hazar Denizi'nin Türkmen tarafında tahmini hesaplamalara göre, 12 milyar ton petrol ve 6 trilyon metreküp doğalgaz rezervinin bulunduğunu kaydediliyor.

Hazar'ın Türkmen kıyısının 32 bloktan oluşuyor. Geçen yıl, Rusya'nın İtera ve Almanya'nın RWE şirketleri arasında Hazar'ın Türkmen kıyısında hidrokarbon kaynaklarının üretimi ve paylaşımına dönük anlaşmalar imzalanmıştı.

Hazar Denizi'nin Türkmenistan kıyısındaki petrol ve doğal gaz yataklarında çalışmalara başlayan ilk yabancı şirket olan Malezya'nın Petronas şirketi, çalıştığı bölgede doğalgaz üretmeye başladı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya