İngiliz Guardian'a Konuştu

Wikileaks'te şimdi de suikast iddiaları konuşuluyor. Assange, öldürülmeye karşı yeni önlemler aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Aralık 2010 23:12
İngiliz Guardian'a Konuştu

Wikileaks’ın ABD dökümanlarının yayınlanmasında ortaklık yaptığı beş yayın organından biri olan İngiliz Guardian gazetesi, intenet sitesinde Wikileaks kurucusu Julian Assange'e canlı olarak gelen soruları cevapladı. Belgeleri sızdıran askerin kahraman olduğunu söyleyen Assange, hayatının bu belgelere bağlı olduğunu ve başına birşey gelmesi halinde şifreli belgelerin binlerce kişiye gönderildiğini ifade etti.

Türkiye saati ile 15:00'te başlayan soru-cevap uygulamasının duyurulmasıyla internet sitesi çöktü. Yaşanan sorunun giderilmesinden sonra Assange'ın sorulara verdiği cevaplar sitede yayınlandı.

GELEN SORULAR VE ASSANGE'IN CEVAPLARI:

'ÜLKEMİ ÇOK ÖZLEDİM'

Avusturalya pasaportu taşıyorsunuz. Ülkenize geri dönmeyi düşünüyor musunuz yoksa bu Avusturalyalı diplomat ve polisin sizi tutuklama olasılığı nedeniyle şu an için söz konusu değil mi?

- Ben bir Avusturalya vatandaşıyım ve ülkemi çok özledim. Ancak geçtiğimiz haftalarda Başbakan Julia Gillard ve Genelkurmay Başkanı sadece benim dönüşümü imkansız kılmadı aynı zamanda ABD hükümetine benim ve arkadaşlarımın tutuklanmasına yardım edeceklerini de açıkladılar. Bunun bir Avusturalya vatandaşı için ne anlama geldiği açık.

'MANNING BİR KAHRAMAN'

Dünya’da yaşananları nasıl değiştirdiğnizi düşünüyorsunuz? Tüm dikkatler sizin üzerinizdeyken, bu bilgileri size sağlayan köstebek de övülmeyi haketmiyor mu?

- Eğer Pentagon’un iddia ettiği gibi sızıntıların arkasındaki isim gibi konu genç asker Bradley Manning ise o zaman o tam bir kahramandır.

Tehlikede olacağını düşündüğünüz kişilerin isimlerini sansürlemeyi düşünüyor musunuz?

- Wikileaks dört yıldır yayında. Bu süre içinde aktivitelerimiz sonucunda tek bir kişi bile zarar görmedi. Şu durumda her hangi bir değişiklik beklemiyoruz.

ABD hükümeti sizin gazeteci olup olmadığınız sorguluyor. Siz gazeteci misiniz? Başkalarını ahatsız edebilecek bilgilere ulaştığınız sürece gazeteci olup olmamanız fark eder mi?

- Kurgusal olmayan ilk kitabımı yazdığımda 25 yaşındaydım. O zamandan beri gazeteler, TV ve internette çalışıyorum. Gazeteci olup olmadığımı tartışmanın bir önemi yok. Halen diğer gazetecileri yönlendiren araştırmalar yapmak benim asıl görevim.

UFO’lar ya da dünya dışı varlıklarla ilgili belgeler var mı?

- Bize UFOlar hakkında pek çok email geliyor. Ancak bu mailler iki konudaki yayın ilkelerimize uymuyor;

1- İlk ağızdan yazılma

2- Orjinal olma

Yayınlananlar arasında UFO’lara referans veren belge yok.

Dünyada bu kadar etki uyandırmayı bekliyor muydunuz? Güvenliğinizden endişe ediyor musunuz?

- Her zaman WikiLeaks’in küresel bir rol sergilediğine inanıyorum ve 2007’de Kenya’daki seçim sonuçlarının değiştirilmesinden bu yana bunu yaptığı açık. Hala planlarımızın biraz gerisinde olduğumuzu düşünüyoruz ve yapacak daha çok şey var. Yaşamlarımıza yönelik tehditler kamuoyunun da konusudur. Süper Güç’le pazarlık edecek güce ulaşacak oranda tedbirli davranıyoruz.

SANSÜR UYGULUYOR MU?

XXX gibi kimlikleri sansürlemenizi nasıl açıklıyorsunuz? Bazı belgelerin de sadece belirli bölümleri yayınlandı. Bu kadar önemli kararları kim veriyor yoksa ABD hükümeti mi?

- Haberlere konu olan belgeler bizim basın ortaklarımız ve kendimiz tarafından açıklanıyor. Haberler, onları hazırlayan gazeteciler tarafından redakte ediliyor. Basına hazırlanan bu haberler de en azından bir editör tarafından, sürecin doğru işleyip işlemediğinden emin olmak için bir kez daha gözden geçiriliyor.

Her ne kadar sinir bozucu olsalar da DDoS saldırıları sizin için iyi bir reklam gibi görünüyor. En azından güvenilirliğinizi artırıyor. Şimdi Amazon'un sunucularından çıkarıldığınız söyleniyor. Bu açıklamaya katılıyor musunuz? Böyle bir olayın gerçekleşmesini bekliyor muydunuz?

- 2007'den bu yana, sunucularımızdan bazılarını bilinçli olarak, ifade özgürlüğü sorunu yaşandığını düşündüğümüz yerlere yerleştiriyorduk. Böylece, gerçekleri boş laflardan ayırmak istedik. Amazon da onlardan biriydi.

Kimsenin durduramayacağı bir işe başladınız. Yeni Dünya’nın Başlangıcı. Elinizde ACTA’yla ilgili belgeler de var mı?

- Evet, telif hakkı ve patent endüstrisindeki ABD gibi devleri memnun etmek için oluşturulmuş Truva atı benzeri Sahtecilikle Mücadele Ticaret Anlaşması’yla (ACTA) ilgili de belgeler var elimizde. Aslına bakılırsa bir sızıntıyla Wikileaks’e ilk dikkat çeken de ACTA oldu.

Kanada Başbakanı’nın danışmanlarından Tom Flanagan geçtiğimiz günlerde “bence Assange’e suikast düzenlenmeli... Eğer Assange ortadan kaybolursa hiç de mutsuz olmayacağım” dedi. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Flanagan ve diğerlerinin verdiği bu tür demeçler cinayete azmettirme olarak değerlendirilmeli.

Batılı hükümetler basın özgürlüğünü garanti altına aldıklarından hareketle ahlaki otorite iddialarında bulunuyor. Wikileaks’e ve size yönelik yasal yaptırım tehditleri bu iddiayı zayıflatıyor. Batılı hükümetlerin Wikileaks’e saldırarak bu ahlaki otoriteyi kaybetme riskine girdiğini düşünüyor musunuz? Hatta en baştan şunu sorayım, Batılı hükümetlerin herhangi bir ahlaki otoritesi olduğuna inanıyor musunuz?

- Batı temel güç ilişkilerini bir bağlantılar, krediler, hisseler ve holdingler ağı üzerinden malileştirdi. Böyle bir ortamda sözün “özgür” olabilmesi kolaylaşır çünkü siyasi iradedeki bir değişim çok nadiren bu temel araçlarda değişimi getirir. Batı’da söz, gücü olmadığı için kuşlar kadar özgürdür. Ancak Çin gibi sansürün ağır olduğu ülkelerde, sözün hala gücü vardır ve bu güçten korkulur. Her zaman için sansürü sözün gücüne işaret eden bir ekonomik ilişki olarak görmeliyiz. ABD’nin büze yönelik saldırıları çok büyük bir umuda işaret ediyor; sözün mali duvarı yıkabilecek kadar güçlü olması umuduna.


HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya