İrlandalılar Sokakta

İrlanda hükümetinin dört yıllık kemer sıkma programını açıklamasını İrlandalılar protesto etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Kasım 2010 21:10
İrlandalılar Sokakta

Gösteri, İrlanda hükümetinin sorunlu bankalarını kurtarmak için Avrupa Birliği liderliğinde bir paket üzerinde anlaşmaya varmaya çalıştığı bir döneme rastlıyor.

İrlanda hükümeti, Avrupa Birliği ve IMF'den alacağı yardım için şart koşulan kemer sıkma programını açıkladı.

Hükümet ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkması için önümüzdeki dört sene boyunca bütçe açığının yirmi milyar dolarlık kısmını kapatmayı hedefliyor.

Kesintiler sosyal devlet, kamu çalışanları, asgari ücret ve emeklilik gibi alanları kapsıyor.

Hükümet ayrıca vergi artışı da yapılacağını açıkladı.

İrlanda Başbakanı Brian Cowen tarafından açıklanan kesintiler İrlanda'nın bir milyar doları geçmesi beklenen uluslararası kurtarma paketine hak kazanmasını sağlayacak.

İrlanda'da emlak sektöründe yaşanan kriz, bankaları zora sokmuştu. Kriz ardından bankaların ve hükümetin borçlanma maliyeti artmıştı.

Uluslararası şirketleri cezbeden düşük kurumlar vergisinin de katkısıyla hızla büyüyen İrlanda, bir dönem Kelt Kaplanı olarak anılıyordu.

İrlanda, alacağı yardımla 2014'e kadar bütçe açığını gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 3'ü düzeyine çekmeyi hedefliyor.

Bazı ülkelerin tepkisini çeken yüzde 12,5 oranındaki kurumlar vergisi ise yükseltilmeyecek.

İrlanda özellikle bu koşul nedeniyle yardım paketine direniyordu.

(BBC - British Broadcasting Company)

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya