İttifaklar, Askıda Ekmek ve Isparta

Isparta siyaseti, ülke gündemine nazaran sessiz sakin gidiyor derken, kaynamaya başladı.

“1 Bardak suda fırtına koparmak” deyimi konunun ciddiyeti açısından tam anlamıyla oturmamış olsa da, siyasette fırtınayı koparan 1 bardak su oldu.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, geçmiş dönem MHP’li belediyeyi kastederek “1 Bardak suyu bile arıtmamışlar” diye çıkışınca cevap gecikmedi ve MHP Merkez İlçe Başkanı Osman Gülay, ittifak ortağı AK Parti’li Belediye Başkanı Başdeğirmen’e cevap verdi.

Tartışmayı başlatan 1 bardak suyu hatırlatalım önce…

Başkan Başdeğirmen, “Bir bardak su arıtılmamış. Arıtılmadığı gibi aylık 120 bin lira da elektrik parası ödenmiş. 10 kişiye de ayda 100 bin lira maaş vermişiz” dedi.

MHP Merkez ilçe başkanı Osman Gülay da cevaben bir basın açıklaması düzenledi ve “Bir iddiada bulunuyorsanız bunu belgeleriyle açıklamak zorundasınız. Bir bardak suyun bile arıtılmadığını söylediğiniz tesisisin aylık 120 bin lira elektrik faturası gelmesi garip değil midir? Çalışmayan tesisin nasıl 120 bin lira elektrik gideri olur.

Aylık 100 bin lira maaş giderinin olduğunu söylediğiniz 10 kişinin çalıştığını belirttiğiniz yerde çalışanlar 10 bin lira maaş mı almaktadır? Geçmiş döneme iftira atmak isterken bu tesisin hiç çalışmadığını belirtirken kamu kuruluşu olan çevre şehircilik il müdürlüğünü de zan altında bıraktığınızın farkında olmanız da fayda vardır. 5 yılda 2 saat bile çalışmadığını söylediğiniz tesisin yaklaşık 2 yılında sizin görevde olduğunuzu unuttunuz galiba” ifadelerini kullandı.

Kafamda deli sorular…
Sayın Başdeğirmen’in dile getirdiği iddialar gerçekten de kendi ifadesiyle “Bir devletin parası ancak bu kadar heder edilebilirdi” dedirtiyor insana.

Ama bir şey daha dedirtiyor… Mesela bana dedirtiyor ki, bu milletin parası, bu devletin parası nasıl bu kadar kolay çarçur edilebiliyor… Hep denir ya ‘devletin parasında tüyü bitmemiş yetimin hakkı var’ diye… Neden birisi de çıkıp o tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunup, tüm bu olan bitenin hesabını hukuk yoluyla sormuyor?

Yoksa bu sürecin önünde ‘ittifakımıza halel gelmesin’ anlayışı mı var?
Diğer yandan, daha önceki dönemini saymazsak 10 yıl kesintisiz belediyeyi yöneten bir ekip, bunca sürede hemen hemen her dönemin tartışma konusu olan arıtma meselesi, koku meselesi ile ilgili neden ciddi adımlar atmamıştır ya da atamamıştır. Bugün bile bunun özeleştirisini verebilecekken nasıl olurda konuyla ilgili önemli adımlar atan ya da atmaya çalışan bir ekibi eleştirmektedir.

10 yıl kesintisiz belediyeyi yöneten bir ekibin, çözülememiş bir sorunun hesabını 1,5 yıldır başkanlık koltuğunda oturan birine sorması da ilginç değil midir?

Bir diğer tartışmada ‘Askıda ekmek’ tartışması…

MHP Lideri Bahçeli’nin Askıda Ekmek Kampanyası çağrısı da tartışmalara neden oldu. İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur’un “Bu durumdan utanıyorum, hicap duyuyorum” şeklindeki çıkışına MHP İl Başkanı Hasan Basri Sönmez’den cevap gecikmedi…

Başkan Sönmez’de Milletvekili Cesur’a “Sayın Cesur, Şehit cenazesinde şov yaparken hicap duymayacaksın, Burdur’da ağzınızdan çıkanı kulağın duymazken, Isparta’yı mecliste rezil ederken hicap duymayacaksın, HDP'ye "Bizim sayemizde o koltuklarda oturuyorsunuz" derken hicap duymayacaksın, Gelenek ve göreneklerimizden bir haber olacaksın ve kalkıp hicap duyacaksın, Ne vatanı anladınız nede vatan sevgisini” diye cevap verdi.

MHP’li başkanın bu sözlerine bir dönem MHP İl Başkanlığı görevinde de bulunan İYİ Parti İl Başkanı Mustafa Şimşek’ten geldi cevap; Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya’da ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ diyen minibüsçüye ‘al keyif çayı iç’ cevabına göndermede bulunarak “Bu açıklamaları keyif çayı içerken yazmış olmalı” dedi. Ve ekonomik bazı rakamları vererek “Asgari ücretliden hangi yüzle oy isteyeceksiniz?” diye sordu.

Keyif çayı tartışmasına CHP İl Başkanı Yalım Halıcı da “Araba fiyatlarına ÖTV zammının ardından, kur şoku da yavaş yavaş yansımaya başlamış. Yaşadığımız fakirleşmenin daha iyi anlaşılması için X marka bir aracın Ocak ve Ekim aylarındaki fiyatını paylaşıyorum. Siz yine de dert etmeyin, keyif çayı içmeye devam edin... Ocak 2020 - 182.610 TL - Ekim 2020 - 316.900 TL” paylaşımıyla katılmış oldu.

Tartışmalar daha uzayacağa benziyor. Öyle tahmin ediyorum ki; vatandaşlarda evlerinde, iş yerlerinde keyif çaylarını içerken bu tartışmaları izleyeceklerdir.

O zaman afiyet olsun size…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bora TÜFEKLİ Arşivi
SON YAZILAR