IYAŞPARK'ta Yalvaç Resim Sergisi

Yalvaç Belediyesi, Dünya Mimarlar haftası etkinlikleri kapsamında Isparta’da bir tanıtım sergisi açtı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Ekim 2010 12:14
IYAŞPARK'ta Yalvaç Resim Sergisi

IYAŞPARK’ta açılan sergide Yalvaç’ın tarih ve kültürünü tanıtan 40 pano yer aldı.

Isparta Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu’nun daveti üzerine gerçekleşen sergi, odanın 4-10 Ekim tarihleri arasındaki Dünya Mimarlar Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlendi. Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram’ın da açılışına bizzat katıldığı sergi İyaşPark’ta düzenleniyor.

Her biri Yalvaç’ın tarihi, kültürel ve doğal özelliklerini tanıtan ve şövalelerde sunulan 100x70 cm ölçülerinde 40 adet panodan oluşan sergi 10 Ekim Pazar gününe kadar ziyarete açık kalacak.

Serginin 07 Ekim Perşembe günü saat 17:00’de yapılan açılışına Isparta Valisi Ali Haydar Öner’de katıldı. Açılışın ardından konuklara sergiyi, Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram gezdirdi. Sergide aynı zamanda Yalvaç Belediyesi tarafından yürütülen mimari restorasyon projeleri de yer alıyor. Özellikle Tarihi kentler Birliği tarafından “200 Ortak 200 Eser Projesi” kapsamında mali destek alınan Kaş Mahalledeki Engin Sokak, Güven Sokak ve Hacı Kadın Sokak cephe-sokak-çevre düzenleme projesi 4 ayrı görsel panoyla yer aldı. Söz konusu proje her üç sokakta cephe iyileştirmesi ve sokak düzenlemelerini kapsıyor. 70 adet yapı bulunan sokaklarda 5 adet tescilli geleneksel konut ve 1 adette tescilli tarihi hamam yapısı mevcut.

Isparta Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu, ilki Yalvaç’la başlayan söz konusu sergilerin bundan böyle 6 ayda bir, oda öncülüğünde düzenleneceğini ve her seferinde Isparta’nın başka bir tarihi ilçesini kapsayacağını belirterek, Ispartalılara çevrelerinde ne tür değerler olduğunu tanıtacaklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler