Kısasa Kısas

Wikileaks ve Assange'ın para hareketlerini donduran finans devlerine siber saldırı!

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Aralık 2010 19:51
Kısasa Kısas

Saldırıları düzenleyenler sadece hackerlar değil dünyanın her yerinden gönüllüler de destek veriyor.

Haktivistler (aktivist hackerlar) wiki'ye ödeme yollarını kapatan firma ve bankaları cezalandırıyor.

Anonymous isimli hacker grubu tarafından başlatılan saldırılar "Operation Payback" (İntikam operasyonu) adı altında organize ediliyor.

Dün gece gelen haberler finans ve teknoloji dünyasında dehşet etkisi yarattı. Hackerlar Mastercard ve Visa'nın sunucularını ve internet sitelerini hedef almış yoğun saldırıya maruz bırakıyorlardı.

wikileaks ödeme yollarını kesen firmalara karşı aktivist hackerlar (Haktivistler) programlı ve düzenli bi siber savaş başlattılar. Hem internet sitelerini hem de sunucuları hedef alan bu sladırılar nedeniyle özellikle de mastcard ile yurtdışında yapılan pek çok işlem sekteye uğradı.

Eylemciler siteleri çökertmek için Wikileaks'a yapılan saldırının aynısını yani DDos atağını kullanıyorlar. Haktivistler eylemlerine her iki firmanın da sunucuları tamamen çökene kadar devam edeceklerini açıkladılar ve kendilerine yardım etmek isteyenlerin eyleme gönüllü olarak dahil olabilmeleri için bir  "botnet tool" yayınladılar. Çok basit ve özet şekilde anlatmak gerekirse "Botnet Tool"lar farklı kişiler tarafından indirildikten sonra bir siteye çoklu saldırı düzenlemek için kullanılan yazılımlar; saldırıların özelliği rasgele ve takip edilemez şekilde olması. Ne kadar çok katılımcı olursa saldırılar da o kadar etkili oluyor ve sonuca ulaşıyor.

Dün Opeartion Payback başarılı(!) bir şekilde Julian assange'ın hesabını kapatma kararı alan bankasının internet sitesi PostFinance.ch'yi çökertmişti.

Bugün, sadece büyük kredi kartları firmaları değil Assange ve Wikileaks'e finansal yardım yollarını kapatan tüm şirketler ve hükümetlerin isteklerini yerine getirenler "İntikam operasyonu" kapsamında saldırı altında; Swiss Bank, PayPal...

Eylemcilerden Coldblood yaptığı açıklamada binlerce isimsiz gönüllünün yayınladıkları botnet saldırıcı aracını indirip onlara bu siber savaşta destek verdiğini ve katılımcıların sayısının her an arttığını söyledi ve ekledi "biz interneti herkese açık ve özgür bir mecra olarak korumaya çalışıyoruz ama hükümetler internet üzerindeki özgürlüğümüz ksııtlamak için ellerinden geleni yapıyorlar" dedi. Coldblood "Amacımız kimsenin bilgilerini çalmak veya sunuculardaki verileri silmek değil sadece bu firmalara mesaj vermek, yaptıklarının bşr bedeli olduğunu hatırlatmak" dedi

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.