Komşu Çözüm Peşinde

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, yıllardır Türkiye ile Yunanistan arasında süren Ege sorunun çözümü için yeşil ışık yaktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Kasım 2010 22:30
Komşu Çözüm Peşinde

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, "Ege'deki kıta sahanlığı sorununun çözümünün Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere olumlu katkı sağlayacağını" ifade etti.

Atina'da yayımlanan Ethnos tis Kiryakis gazetesine verdiği demecinde, Türk-Yunan ilişkileri ve Ege konusuyla ilgili soruları yanıtlayan Papandreu, "Yunanistan'ın, Türk-Yunan ilişkilerinde inisiyatifi ele aldığını ve ikili ilişkilere yeni bir dinamik getirdiğini" söyledi.

Papandreu, "İstediğimiz çözümlere henüz ulaşmadık, ancak başlangıcı yaptık. Bir işe başlamak her şeyin yarısı demektir. Zor bir bölgede bulunuyoruz. İstikrar ve kalkınma faktörü olarak hareket etmekle yükümlüyüz" dedi

ORTAK İSTİFADE MÜMKÜN MÜ?
"Türkiye ile Yunanistan'ın Ege'de ortak istifade etme olasılığı bulunup bulunmadığına" ilişkin bir soruyu yanıtlayan Papandreu, "Bu konunun doğru hesaplar üzerine oturtulması gerektiğini" belirtti.

Papandreu şöyle konuştu: "Türkiye eğer gerçekten sıfır sorun istiyorsa, ilişkilerin iyileşmesini istiyorsa, elinde 160 ülkenin ve üyesi olmak istediği AB'nin tüm üyelerinin onayladığı Uluslararası Deniz Hukuku temelinde bir fırsat var. Kıta sahanlığı konusunu bizimle istikşafı görüşmeler ve Uluslararası Mahkeme (Lahey-Adalet Divanı) aracılığıyla açıklığa kavuşturmalı. Doğru hesaplar, doğru dostluklar yaratır. Bunun için, ortak istifade konusu gündeme bile getirilmedi" dedi.

KIBRIS'LA TEK SES
"Yunanistan'ın, dış politikada fırsatlar yaratan ve Yunan çıkarlarını ön plana çıkaran taarruz biçiminde yeni bir dış politika izlediğini" ifade eden Papandreu, "İpin ucunu, Yunanistan'ın başrol oynadığı 2004'te bıraktığımız yerden yeniden ele aldık. Her adım, ülkemizin egemenlik hakları göz önüne alınarak ve uluslararası hukuka saygılı olarak atılıyor. Yunanistan ve Kıbrıs (Rum) hükümetleri tek ses olarak konuşuyor ve bu ses gün geçtikçe daha güçlü oluyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler