Londra'da Mafya Korku

Londra'da mafya korkusu başlarken "Türk ve Kürt çeteleri Londra'nın yeni mafyası olabilir mi?" tartışmaları alevlendi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2010 23:58
Londra'da Mafya Korku

İngiltere'nin başkenti Londra'da geçtiğimiz aylarda iki çete arasında meydana gelen çatışmayla ilgili görülen davada önceki gün iki kişi mahkum olurken 'çete savaşlarının' mafya tarzı hesaplaşmalar olabileceği ve üyelerinin önemli bir kısmı Kürt ve Türklerden oluşan grupların kentte denetimi ele geçirdiği tartışmaları başladı.

Bahsi geçen çatışma, Hackney Turks (Hackney Türkleri) ve Tottenham Boys (Tottenham Çocukları) arasında geçmişti. Tottenham Boys üyesi Yusuf Arslan kuzey Londra'da Hırvat yapımı Agram yarı otomatik silahıyla, Ford Transit marka bir aracı durdurarak araçtakilere dört el ateş açmıştı. Ancak araçta bulunan Nasır Demir ile Hamit Koban, araçlarını hızla geriye doğru sürerek, ciddi şekilde yaralanmadan kaçmayı başarmıştı. Konuyla ilgili son duruşmada, perde arkasından şahitlik yapan Demir, masum bir işadamı olduğunu söyledi.

50 BİN TÜRK, 200 BİN KÜRT
Neden ateş edildiği sorulduğunda ise, "Çetelerle ilgili. Kontrol etmek istiyorlar çünkü. Eğer yollarına çıkarsanız, sizi yoldan çıkarırlar" dedi. Yusuf Arslan'ın geçen yıl Eylül ayında polis tarafından durdurulduğu ve an Arslan'ın polise "üzerinde çelik yeleği olduğunu ve Scotland Yard's'ın Heckler & Koch marka yarı otomatik MP5'lerinden daha iyi silahlar bulabileceğini, Kuzey Londra'daki önemli yer altı aktörlerinden biri olduğunu" söylediği bildirildi. Kıbrıslı Türkler dahil edilmezse, Londra'da yaklaşık 50 bin Türk, 200 bin de Kürt yaşıyor. Tottenham Boys ve Hackney Turks çetelerinin ikisinde de hem Türklerin hem de Kürtlerin oldukları tahmin ediliyor. Kanlı çatışmalar son 12 ay içinde iki kişinin, 23 yaşındaki Oktay Erbaşlı ve 21 yaşındaki Cem Düzgün'ün hayatına maloldu. Tottenham Milletvekili David Lammy Türkçe konuşan toplum içindeki çete aktivitelerinin ciddi boyutlarda olduğunu ve bu konuya daha çok odaklanılması gerektiğini söyledi. Duruma müdahale etmek için Türkçe konuşan daha fazla sayıda yetkiliye ihtiyaç duyduklarını söyleyen Lammy, "Şiddetin artmasından ve daha fazla gencin hayatını bu paralel suç dünyasında kaybetmesinden endişe duyduğunu da belirtti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya