Sensör Tabanlı Akıllı Sinyalizasyon Sistemi Devreye Alındı

Isparta Belediyesi, trafik akışını hızlandırmak için sinyalizasyon bulunan 9 kavşakta loop sensör tabanlı akıllı kavşak sistemini devreye aldı.

Yayınlanma:
Sensör Tabanlı Akıllı Sinyalizasyon Sistemi Devreye Alındı

Isparta Belediyesi, trafik akışını hızlandırmak için sinyalizasyon bulunan 9 kavşakta loop sensör tabanlı akıllı kavşak sistemini devreye aldı. Kavşaklarda oluşturulan kırmızı boyalı alan üzerinde araç olmadığında o alanda yeşil ışık yanmıyor ve buradaki süre kavşaktaki diğer kollara dağıtılıyor.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in göreve gelmesinin ardından şehir merkezinde trafik akışının daha hızlı olması, yakıt ve zamandan tasarruf edilmesi amacıyla birçok uygulama gerçekleştirildi. Bu uygulamalarda kavşak düzenlemeleri yapılırken sağa dönüşler hızlandırıldı, yeni bulvarlar oluşturuldu. Bu sayede birçok noktada trafik akışında rahatlama sağlandı.

Isparta Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından şehir merkezinde 46 adet sinyalizasyon sistemi işletilirken, kavşak yönetimi için kullanılan sistemlerin büyük bir bölümü akıllı kavşak sisteminden oluşuyor. Tüm kavşak sinyalizasyon sistemleri Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünde bulunan Trafik Kontrol Merkezine entegre halde çalışıyor ve gerektiğinde uzaktan müdahaleler bu merkezden yapılıyor.

Isparta Belediyesi, şehir merkezindeki 9 kavşakta yeni bir sistem uygulamaya aldı. Uygulamada belirlenen kavşaklarda kırmızı boyalı alanlar oluşturuldu. Bu boyalı alanlara yerleştirilen manyetik alan gelen araçları algılayan loop sensör tabanlı olarak çalışıyor. Sistem araç gelmeyen kavşak kolunda yeşil ışık yakmayarak burası için verilecek süreyi diğer kollara dağıtıyor. Araçlar kırmızı alandaki loop sensör üzerine geldiğinde geri bildirim lambası yanıyor. Bu lamba yandığında sürücülerin geçiş taleplerinin alındığı geri bildirimi yapılıyor. Sürücü aracıyla kırmızı boyalı alanda beklerken, kavşaktaki diğer kollarda araç olmaması durumunda veya sırası gelmesi halinde yeşil ışığın yanmasıyla hareket ediyor. Kırmızı alan üzerinde bekleme yapılmazsa yeşil ışık yanmıyor. Yeni sistem bir yandan zamandan ve yakıttan tasarruf ettirirken diğer taraftan trafiğin sağlıklı ve verimli bir şekilde yönetilmesini sağlıyor. Sistemin uygulandığı kavşaklarda sürücüler için bilgilendirme tabelaları da asıldı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler