Teröre Karşı Ortak Tavır

Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, iki ülkenin terörle mücadelede ortak hareket edeceğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ekim 2010 01:17
Teröre Karşı Ortak Tavır

AB'ye üyelik sürecinde verilen sözlerin tutulmadığını vurgulayan Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'un söylediği 'Artık İslamiyet de Almanya'ya aittir' sözünü Merkel'in de desteklediğini belirterek, "Kendilerini tebrik ediyorum" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin'de Başbakanlık Binası'nda kahvaltıda bir araya geldi. İkili daha sonra ortak basın toplantısı yaptı. Başbakan Erdoğan, Almanya'nın Avrupa Birliği içindeki ağırlıklı konumu gereği, Türkiye, Avrupa Birliği ilişkilerinin de gündemlerinde yer alan konulardan birisi olduğunu belirterek, şunları söyledi: 'Sürdürmekte olduğumuz üyelik müzakere sürecinde Avrupa Birliği'nin verdiği taahhütlere sadık kalmasını beklediğimizi özellikle rica ettim. Bu bağlamda ayrıca AB katılım sürecinde herhangi bir yavaşlamaya mahal vermeyerek, bu süreci başarıyla tamamlamaya kararlı olduğumuzu belirttim. Vize konusunun kolaylaştırılmasını ele aldık. Türk-Alman ilişkilerinin ayrıcalıklı konumundan da yararlanarak, Almanya'nın, Avrupa'nın diğer ülkelerine de örnek olacak şekilde bu konuda olumlu bir yaklaşım içerisinde olacağına inanıyorum' dedi.

'ENTEGRASYONU SAĞLAMALIYIZ'
Erdoğan, bir gazetecinin, 2 yıl önce Köln'de yaptığı 'Asimilasyon bir insanlık suçudur' cümlesini hatırlatması üzerine, "Bu düşüncemde herhangi bir değişikliğin olması mümkün değildir. Bunu ben söylemiyorum, bunu bilim söylüyor. Aynı şekilde entegrasyon noktasında da bir insanın bulunmuş olduğu farklı topluluğun yaşamına, değerlerine her şeyine saygı duyması, onlarla uyumlu olması, bir entegrasyon içerisinde, bir yaşam birliğini orada sağlamasının da çok çok önemli olduğuna inanıyorum. Eğer burada elli yıldır yaşıyorsak bu entegrasyonu sağlamamız lazım ki mutlu bir yaşam içerisinde olabilelim' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, terörizmle mücadele konusunda başta Almanya olmak üzere, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin desteklerini de istediklerini ifade ederek, 'Zira ülkemizdeki terör örgütü, malum Avrupa Birliği'nin terör örgütü ilan ettiği bir örgüttür. Ama farklı isimler altında Avrupa Birliği üyesi ülkelerde faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu konudaki ortak mücadele platformunu güçlendirmemizin... Bu konuda içişleri bakanlarımıza zaten gerekli talimatlar her iki tarafta da verilmiş vaziyette' dedi.

50. YIL TÖRENLERİNE KATILACAK
İki ülkeyi yakından ilgilendiren konuları ele aldıklarını ve işbirliğinin her alanda daha da güçlenmesi için ortak kararlılığa sahip olunduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'den Almanya'ya gidişin 2011 Ekimi'ndeki 50. yılını kutlama törenlerine katılacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'un söylediği 'Artık İslamiyet de Almanya'ya aittir' sözünün sorulması üzerine, şöyle dedi: 'Sayın Wulff tarafından böyle bir gerçeğin dile getirilmiş olması gerçekten her türlü takdirin üstündedir. Aslında, dinler her toplumun gerçeğidir.

'DİNLERİ TOPLUMDAN SOYUTLAMAK MÜMKÜN DEĞİL'
Dinleri toplumlardan soyutlamak, tecrit etmek mümkün değildir. Ülkemde, ben 'Hristiyanlık benim ülkemin bir gerçeği değildir' diyemem, 'Musevilik benim ülkemin gerçeği değildir' diyemem. Biz tam aksine bunlara hoşgörüyle yaklaşmak durumundayız. Eğer ülkemizde o inanç mensupları varsa o inancın mensuplarının inançlarını da güvence altına almak gerekir.

Sayın Wulff'u bu noktada, gerçekten böyle bir gerçeği tespit etmiş olması sebebiyle kutluyorum. Sayın Merkel'in de ertesi gün yaptığı açıklamaları izledim, kendilerini de tebrik ediyorum. Bunlar, halkların birbiriyle kaynaşması için, entegrasyonu için de önemli mesajlardır." Erdoğan'ın sözlerine üzerine Merkel de 'Kesinlikle doğru Başbakan'ın sözleri' dedi.

Erdoğan'a iki davet; Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Erdoğan'a "Asimilasyon insanlık suçudur" şeklindeki sözlerinin hala arkasında durup durmadığının sorulması üzerine söz alarak, "Asimilasyon gündemimizde olan bir konu değil" dedi. Merkel, Almanya'da asimilasyon yerine Türklerin Alman toplumuna uyumu konusuyla ilgilendiklerini ifade etti. Terörizme karşı mücadele etmek amacıyla iki ülke içişleri bakanlıkları tarafından bir komisyon kurulacağını belirten Merkel, Erdoğan'ı gelecek yıl 28 Şubat'taki CeBIT bilişim fuarı ve Türk işçilerinin Almanya'ya göçünün 50. yılı nedeniyle davet ettiğini söyledi.

Halil kaçırmasaydı sonuç farklı olurdu; Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Almanya ile dün oynadığı ve 3-0 mağlubiyetle sonuçlanan maçı değerlendirirken, maçın ilk yarısının aslında dengede geçtiğini ve 'Sadece Almanlar'ın 1 golü olduğunu' söyledi. Ama 2. yarıda Almanlar'ın özellikle gollerde görünür bir üstünlüğü bulunduğunu ifade eden Erdoğan, 'Halil'in ikinci yarının başında kaçırdığı pozisyon gol olmuş olsa netice bu olmayabilirdi. Farklı olabilirdi. Futbolda biliyorsunuz 3 tane netice var. Bunun birisi olacak. Temenni ederiz ki Türkiye'deki rövanşta netice farklı olur. Gruptan da çıkmayı inşallah başarırız' dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya