Türkiyenin Üye Olma Niyeti Yok

Türkiye ile Fransa arasındaki “AB’ye üyelik” gerilimi dinmiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde bir Fransız parlamentere yönelik “Türkiye’ye de Fransız kalmış” sözleri iki ülke arasında gerilime neden olurken Paris’ten

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Nisan 2011 14:01
Türkiyenin Üye Olma Niyeti Yok

 

Türkiye ile Fransa arasındaki “AB’ye üyelik” gerilimi dinmiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde bir Fransız parlamentere yönelik “Türkiye’ye de Fransız kalmış” sözleri iki ülke arasında gerilime neden olurken Paris’ten üst düzey bir tepki geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, “4 yılda yaptıklarım” adlı belgede, Türkiye’ye ağır eleştiride bulunarak, “Türkiye’nin AB’ye üye olma yönelimi yoktur” dedi. Belgenin “Avrupa’da Fransa’nın lider konumunun muhafazası” alt başlıklı kısmında, Türkiye’nin Avrupa’ya aidiyetiyle ilgili tepki çekecek açıklamalar yer aldı. Belgede, “Avrupa’nın kimliği ve sınırları sorununu, başka bir deyişle, Türkiye’nin yeri konusunu da gündemimizde tuttuk. Bu konudaki tutumumuz açıktır ve değişmemiştir. Türkiye’nin AB’ye üye olma yönelimi yoktur. Ancak bu durum Türkiye ile Avrupa arasındaki bağları derinleştirmeyi sürdürmeye engel teşkil etmemektedir” ifadeleri yer aldı. Belgede, “Türkiye’nin AB’ye üye olma yönelimi yoktur” cümlesinin koyu harflerle yazılması dikkati çekti. Belgede, başka bir ülkeyle ilgili bu derece olumsuz bir örnek bulunmuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya