Belediye Kendisini Garantiye Almalı

Belediye Kendisini Garantiye Almalı

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Kasım 2019 15:15
Belediye Kendisini Garantiye Almalı

Belediye Meclisinde gündeme gelen Belediye ve TMSF arasındaki protokolün özellikle 13’ncü maddesinde yer alan 70 dükkanın TMSF’ye devredilmesi konusunda CHP’de çekincesini dile getirdi. İl Başkanı Kürkçü, “Belediyemiz kendisini garanti altına almalıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Isparta İl Başkanı Ahmet Kürkçü, Belediye Meclisi’nde gündeme gelen ITKM protokolü konusundaki görüşlerini açıkladı.
Kürkçü, “4 Kasım belediye Meclis toplantısında ITKM konusunun henüz görüşüldüğü sıralarda bazı basın organları tarafından muhalefetin konuyu öteleme çabasında olduğuna dair haberler yapılmıştır. Kimse grubumuza yönelik kamuoyunda bu yönde bir algı oluşturmaya çalışmasın. Biz CHP olarak Isparta’nın ve Ispartalının malı olan ITKM’de Belediyemiz ve TMSF arasında yapılacak olan protokolün 13. maddesinde yer alan mülkiyeti Kadıahmetoğullarına ait 70 adet dükkanın üzerinde bulunan ve Isparta Belediyesinin alacaklarını güvence altında tutan “tedbirin” bu protokol çerçevesinde tamamının birden kaldırılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

DEVLETİMİZİN KURUMLARINA GÜVENİYORUZ
Isparta Belediyesi’ne ve TMSF’ye güvendiklerini kaydeden Kürkçü, “Biz Belediyemize ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir kuruluşu olan TMSF’ye, dolayısıyla Devletimize elbette güveniyoruz. Ancak şu da unutulmamalı ki TMSF bir inşaat şirketi değildir. ITKM inşaatını doğal olarak bir yüklenici firmaya, yapımı için ihale edecektir. Günümüz piyasa şartları ve ekonominin ne kadar sıkıntıda olduğu hepimiz için aşikardır. Özellikle inşaat sektörünün, bu sektör içinde faaliyet gösteren firmaların, çok büyük müteahhitlerin bile bu dönem nasıl sıkıntıya girdiklerini hepimiz gördük. Ülkenin lokomotif sektörünü hükümetin ne yöntemlerle ayakta tutmaya çalıştığını hepimizde biliyoruz. TMSF’nin işi ihale edeceği firmanın, işi bitirme süresi için öngördüğü 24 aylık süreçte herhangi bir mali ya da yapısal sıkıntıya girmeyeceğinin garantisini kimse veremez” diye konuştu.

ITKM BİR AN EVVEL AÇILMALIDIR
Olası bir itilaf durumunu da göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden CHP İl Başkanı Ahmet Kürkçü, “Olası bir itilaf durumunda, 70 dükkanın tapusunun verilmesiyle beraber Isparta Belediyesinin elinde bir garantör kalmayacaktır. Biz bu 70 dükkanın iş ilerledikçe bir nevi hak ediş gibi inşaat tamamlandıkça pey der pey verilmesi düşüncesindeyiz. ITKM’yi bu günkü duruma getiren, geçmişte yapılan hatalar, bireysel alınan kararlar ve hukuki yanlışlıklardır. Biz yeni bir yanlış yapılmaması artık sorunun, olası yeni bir sorunlar halkası daha yaratmaması adına ikaz ediyoruz. Biz CHP olarak ITKM’nin bir an evvel açılmasını ve Isparta’nın 25 yıldır sürüncemede kalan bu kıymetli değerinin artık Ispartalıya hizmet etmeye başlamasını istiyoruz. Ancak bu sağlanırken de Belediyemizin kendini garantiye alması gerektiğini söylüyoruz. Bizim bu konuyu ötelemeye ya da engellemeye çalışmak gibi bir niyetimiz asla olamaz” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.