Genç'e İlk Tepki Kurt'tan Oldu

CHP milletvekili Kamer Genç'in mecliste yaptığı konuşma ortalığı karıştırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Nisan 2011 19:23
Genç'e İlk Tepki Kurt'tan Oldu

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, AKP'nin eski Genel Merkezi'ni dört sene önce İhracatçılar Birliği'ne 15,5 milyon TL'ye sattığı iddiası Meclis'i gerdi.

Genç, "Buyurun, savcılara gidelim, her şeyimizi açıklayalım. Tayyip Erdoğan da malını mülkünü getirsin ortaya koysun, ben de koyayım yahu. Çıkalım, hesap uzmanlarını getirelim, çağıralım, hepimizin hesaplarını incelesin. Sizin içinizde kim ticaretle uğraşıyorsa, kim vergi kaçakçılığını yapıyorsa..." dedi.

GENÇ'İN İDDİASI MECLİS'İ GERDİ
Meclis Genel Kurulu'nda dün gece CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in iddiası tartışmalara neden oldu. AKP'nin eski Genel Merkezi 15,5 milyon TL'ye sattığını savunan Genç, "İhraçtılar Birliği bu binayı dört senedir orada boş tutuyor 15,5 trilyon liraya" dedi.

AKP'Lİ ELİTAŞ: MEMUR MAAŞIYLA NASIL ALDIN?
İddiaları, "Külliyen yalan" olarak niteleyen AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Aklında iftiradan başka, aklında yolsuzluktan başka, aklında nüfuz kullanmaktan başka hiçbir fikri olmayan, ömrü boyunca sadece devlet memurluğu yapmış bir kişinin altmışın üzerinde daire sahibi olması ve iki tane, üç tane büyük iş yeri, gayrimenkul sahibi olması, iş hanlarının bulunması... Bir kere, düşünün değerli milletvekilleri, sadece memur maaşıyla alınan şeyler ve yüzde 5'lik, yüzde 10'luk hisseyle, sadece nüfuz kullanarak. Önce, senin bunların hesabını vermen lazım" dedi.

GENÇ'TEN HODRİ MEYDAN
Sataşma nedeniyle tekrar kürsüye gelen Genç, "Ben fazla bir şey söylemiyorum, 60 tane dairem varsa, 3 tane iş hanım varsa ben size bağışlıyorum. Bağışlıyorum, gelsin, işte, Mustafa gelsin" dedi. Genç, fabrika konusunu da, "Şimdi, fabrika meselesinde de arkadaşlar geldiler, ben Aksaray'da bir saman fabrikasının yüzde 5 hissesini aldım fakat sonradan iş gitmedi, devrettim" diye anlattı.

SAMAN ONLARIN KIŞLIK YİYECEĞİ
Meclis'te tartışmalara neden olan konuşmalar tutanaklara şöyle yansıdı:
AKP Konya Milletvekili Hasan Angı: Kaç para verdin, kaç para?

Kamer Genç: Ama bazı arkadaşlarımız samandan, tuğla yapmaktan çok gocunuyorlar çünkü saman onların kışlık yiyeceği. Ben onların kışlık yiyeceğini bırakırım kendilerine canım, o kadar merak etmesinler.

AKP Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt: Terbiyeli konuş!

Kamer Genç: Şimdi, onun için, bu kadar samana taktılar.

Mustafa Elitaş: "Âlim ile konuşursan alırsın mertebe, cahil ile konuşursan dönersin merkebe." idi o. Nokta nokta var ya o senin samanlarındı işte!

Kamer Genç: Ben devri iktidarınızda gittim, bir ortak oldum ama zarar ettim, ayrıldım, ben devrettim. Şimdi, bakın, ben burada hiçbir şey, yalan söylemedim. Senin eski AKP Genel Merkezini İhracatçılar Birliğine dört sene önce sattın mı satmadın mı?

Mustafa Elitaş: Yalan söylüyorsun!

Kamer Genç: Yalan söyleyen sensin! İspatlarsam ne yaparsın? İspatlarsam? İhracatçılar Birliğine 15 trilyon liraya satmışsınız.

Mustafa Elitaş: Nereyi satmışız?

Kamer Genç: Efendim, eski bir binanız vardı ya, AKP'nin bir Genel Merkezi, kullanıyordunuz.

Mustafa Elitaş: Yalan söylüyorsun!

AKP Sivas Milletvekili Osman Kılıç: Kira orası, kira.

Kamer Genç: Bakın, yetkinizi kullanarak devletin malını bedava, şey, devletin parasını, 3-5 kat fiyatla kendi gayrimenkullerinizi satıyorsunuz.

AKP Samsun Milletvekili Ahmet Yeni: Yalan söylüyorsun! Yalan konuşuyorsun!

-GENÇ'TEN VEKİLLERE İLGİNÇ TEKLİF-
Kamer Genç: Şimdi, beyler, bakın, eğer şey ediyorsanız, buyurun, savcılara gidelim, her şeyimizi açıklayalım. Tayyip Erdoğan da malını mülkünü getirsin ortaya koysun, ben de koyayım yahu. Çıkalım, hesap uzmanlarını getirelim, çağıralım, hepimizin hesaplarını incelesin. Sizin içinizde kim ticaretle uğraşıyorsa, kim vergi kaçakçılığını yapıyorsa? Mustafa Elitaş, var mısın? Hesap uzmanlarını çağıralım. Getirip inceletmeyen şerefsizdir, namussuzdur, alçaktır ve hesap vermeyen de şerefsizdir, alçaktır, namussuzdur! Karşılıklı hesap uzmanlarını çağıralım, hesaplarımızı verelim, var mısınız arkadaşlar? Hepinize hodri meydan diyorum.

Mustafa Elitaş: Şerefi ağzına alma, olmayan şeyi ağzına alma! Olmayan şeyi ağzına alma! Olmayan bir şey için pazarlık yapma, ağzına alma!

-SAMAN YANITI-
İtirazlarını sürdüren Elitaş, "Biraz önce konuşmacı 'Samanları ben size yem olarak veriyorum' dedi. İzin verirseniz bir dakikada bir şey söyleyeceğim" dedi. Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil'de, "Samanlarla sizin ne ilişkiniz var Sayın?" deyince Elitaş da, "Ona sormak lazım" dedi. Elitaş, AKP'nin eski Genel Merkezi hakkındaki iddiaları şu yanıtı verdi:

"Bakın, Özkan Öksüz Bey, AK PARTİ Genel Merkezinin binasının kime ait olduğunu ifade ediyor, Ekol Şirketine ait olduğunu söylüyor ve Adalet ve Kalkınma Partisi orada -bildiğim kadarıyla- aylığı 30 bin dolara veya 20 bin dolara kiraya tutulmuştu."

AKP'li İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar'ın, "25 bin?" diye seslenmesi üzerine Elitaş, "25 bin dolara. Evet, Nusret Bey doğrusunu söylüyor. Aylığı 25 bin dolara tutulmuştu, 'Bu ne kadar kira? Büyük kira' diye de gazetelerde manşet olmuştu" dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler