Kılıçdaroğlu'na göre sıkıyönetim var

Kılıçdaroğlu hükümete sert sözlerle yüklendi, referandum öncesi meydanlardaki söylemlerini tekrarladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Ekim 2010 15:01
Kılıçdaroğlu'na göre sıkıyönetim var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kılıcını çekti. Referandum sonrası ilk kez bu kadar sert konuştu. Kılıçdaroğlu, Türkiye'de sıkıyönetim olduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, İl Başkanları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada iktidarı sert sözlerle eleştirdi.

YÜZDE 58'İ İL İL TAHLİL EDECEĞİZ

Başbakan Erdoğan'ın "yüzde 42'yi anlıyoruz" sözlerine benzer bir açıklama yaptı. Referandum sonuçlarını değerlendirirken özeleştiride bulunmayı ihmal etmedi:

''Direndik, önemli sonuçlar elde ettik. Sizler çalıştınız, bizler çalıştık, gönüllü yurttaşları çalıştı, bu ülkenin aydınlık yurtsever insanları, korkmayan insanları çalıştı, hep beraber çalıştık. Elde ettiğimiz sonuç beklediğimiz değildi ama bir şeyi unutmayacağız, yüzde 58'lik sonucu il il tahlil edeceğiz. Çünkü biz haklıyız haklılığımızı il il, köy köy dolaşıp her ortamda anlatmaya devam edeceğiz.''

BİZİM GİZLİ GÜNDEMİMİZ YOK

Güçler ayrılığı ilkesinin sağlıklı bir zemine oturması, laik, demokratik bir Türkiye istediklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin gizli gündemi olduğunu iddia etti:

''Valilere, kaymakamlara, şantaja rağmen güzel bir çalışma yaptınız. Önemli olan zoru başarmaktır. Yüzde 42'lik oy bize şunu gösterdi; artık anamuhalefet gömleği bize dar geliyor, inatla, inançla iktidara kilitlenmek zorundayız. Bizim gizli gündemimiz yok, birileri 'demokrasi, hak, özgürlük' diyor onların gizli gündemleri var. Biz haklı yolumuzda yürümeye devam edeceğiz, çünkü o yolun sonunda iktidar var. Bekleyerek zaman kaybetme lüksümüz yok. Kavga etme lüksümüz yok. Biz inançla, inatla, dirençle, iktidara kilitlenmek zorundayız. İster Hakkari'de, ister Bingöl'de ister Tunceli'de ister Edirne'de, Türkiye'nin her ilinde iktidara kilitleneceğiz. "

HEDEF 2011 GENEL SEÇİMLERİ

Referandumun kendileri için ilk müşterek sınav olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şimdi hedeflerinde 2011 Genel Seçimleri olduğunu ilan etti.

"OTURMA LÜKSÜNÜZ YOK"

Anamuhalefet gömleğinin kendilerine dar geldiği sözünü yineleyen Kılıçdaroğlu, il başkanlarından başkanlık makamında oturmamalarını, halkla buluşmalarını istediğini anlatı:

"Halkla konuşurken kararlı konuşacağız. Yurttaş baktığı zaman 'evet bunlar bu sorunu çözerler' diyecek. Onun için CHP il başkanlarının il başkanlığında oturma lüksü yoktur. Kahvede oturacak, lokantada oturacak, tarlaya gidecek, fabrikaya gidecek, sivil toplum örgütlerine gidecek, bize karşı duranlara gidecek ve onlara biz kendimizi anlatacağız. CHP'yi birlerinin anlattığı gibi algılamasınlar. Biz anlatacağız. Bakın Avrupa Birliğine gittim, Almanya'ya gittim. CHP'yi farklı anlatıyorlardı, 'CHP statükocu, her şeye karşı' tam tersi, ruhunda devrimcilik yatan bir partinin statükocu olma şansı var mıdır? Biz değişimden, dönüşümden yanayız; toplumu ileriye götürmek için, demokrasiyi daha da ileriye götürmek için.''

ERGENEKON DAVASINA GÖNDERME

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üstü kapalı Ergenekon davasına değindi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TBMM'nin açılışında yaptığı konuşmayı örnek gösterdi:

''Sayın Cumhurbaşkanı eğer 'tutukluluk infaza dönüşüyor' diye bir kaygı taşıyorsa bilin ki o ülkede yargı düzenine siyasal müdahaleler vardır, bilin ki o ülkede yargı sağlıklı çalışmıyor demektir.''

O ZAMAN AB'Yİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Gözaltına alınıp tutuklanan kişilerin 2 yıl geçmesine karşın yargıç önüne çıkarılmadığını bunun da Türkiye'de ''Hukukun olmadığının'' göstergesi olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, yeni HSYK'da benzer kaygıların olması durumunda AB'yi ayağa kaldıracaklarını savundu:

"O zaman parlamentonun işlevi ne, bu yasaları yapan parlamento değil mi? HSYK'yı daha fazla siyasallaştırmak için bunları yapmadınız mı? Şimdi aynı kaygı olacak. Ama unutmayın, bu kez susmayacağız. Bütün Avrupa Birliği'ni ayağa kaldıracağız. Ya bu ülkeye demokrasi gelir, ya biz kavgamızı sonuna kadar götürürüz.''

FİİLİ KONUŞMA YASAĞI VAR İDDİASI

Anayasa değişikliği sürecinde üniversitelerin konuşmadığını, üniversitelere ''fiili konuşma yasağının'' uygulandığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'de adı konmamış bir sıkıyönetim" olduğunu savundu.

ADI KONMAMIŞ SIKIYÖNETİM

Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Başbakan'ın yuhalandığını, bu yuhalamayı doğru bulmadıklarını, ancak yuhalayanların görüntülerinin kameralardan tespit edilerek yargılanmaya çalışıldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, hükümete suçlamalarda bulundu: ''Nereden kaynaklanıyor bu anlayış, hangi demokraside vardır bu? Diyorum ya, adı konmamış bir sıkıyönetim uygulanıyor Türkiye'de.''

BEKİR COŞKUN ÖRNEĞİ!

Türkiye'de medyanın özgür olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, köşe yazarı Bekir Coşkun'un işine son verildiğini Avrupa gezisinde öğrendiğini ve ilk tepkisinin ise ''Anayasa reformlarının ilk sonucu alındı'' şeklinde olduğunu anlattı.

Hükümet sözcülerinin, Coşkun'un işine son verilmesi üzerine gazete sahibini aramasını da inandırıcı bulmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, ''Hangi gazete patronu çıkıp diyebilir ki (Hükümet üstüme baskı kurdu, ben işine son vermek zorunda kaldım)'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler