Önce Türk Vatandaşlığına Geçsin

Ani Harabeleri'ndeki Fethiye Camii'nde kılınan Cuma Namazı ile konuşan Devlet Bakanı Egemen Bağış'a Bahçeli sert çıktı

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ekim 2010 12:03
Önce Türk Vatandaşlığına Geçsin

MHP lideri Bahçeli 'MHP Genel Başkanı ve heyetine Maun Suresi'ni okumalarını öneriyoruz' diyen Egemen Bağış'a, "O önce Amerikan vatandaşlığından Türk vatandaşlığına geçsin" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükumetin dış baskılarla Ermenileri kazanma adına Azerbaycan halkını küstürdüğünü ve onları kaybetmeyi göze aldığını iddia etti. Bahçeli, "Türk milleti Azerbaycanlı kardeşlerinin aleyhine ve zararına olacak hiç bir adımın atılmasını hiç bir şart altında izin vermeyecektir." dedi.

Devlet Bahçeli, Kars gezisinin ardından Iğdır'a gelerek bir dizi temas ve incelemelerde bulundu. Bahçeli temasları çerçevesinde partililerle gittiği Ermenistan sınırındaki Alican Sınır Kapısı'nda bir basın açıklaması yaptı. Bahçeli, topraklarının yaklaşık beşte biri Ermeni işgali altında bulunan ve ata topraklarından zorla koparılan 1 milyon göçmenin acısını yaşayan Azerilerin endişelerinde haklı olduğunu söyledi.

Hükumetin zihniyetinin dost ve kardeş Azerbaycan ile ilişkileri çok tehlikeli bir yola soktuğunu savunan Bahçeli, şöyle devam etti: "Azerbaycanlı kardeşlerimizin şu hususları bilmesini isterim. Türk milleti Azerbaycan'ın yanındadır. Haklı davasını sonuna kadar desteklemektedir. Azerbaycan Türklüğünün onuru ve haysiyeti, Türk milletinin de onuru ve haysiyetidir. Türk milleti Azerbaycanlı kardeşlerinin aleyhine ve zararına olacak hiç bir adımın atılmasına hiç bir şart altında izin vermeyecektir."

Başbakan Erdoğan'ın Ermenistan politikasının Türk milletinin vicdanında karşılık bulmadığını öne süren Bahçeli, "AK Parti sonrası dönemde yapılan hatalar mutlaka düzeltilecektir. Ermenistan'ın bu düşmanlık politikaları değişmediği ve Azeri toprakları üzerinde Ermeni işgali sona ermediği sürece iki ülke arasındaki kara sınırının açılması ve Erivan ile diplomatik ilişki kurulması hiçbir şart altında düşünülmeyecektir. Bunun aksi politikalar Türk milletinden destek karşılık bulmayacak, bu yöndeki hazırlık ve çabalar milli vicdanı derinden yaralayacak ve ayağa kaldıracaktır" diye konuştu.

"MHP ve Türk milliyetçileri dış baskılar ve ucuz siyasi hesaplarla bu yönde politika değişikliğine gidilmesi niyetlerine ve girişimlerine sonuna kadar karşı çıkacaktır." diyen Bahçeli, "Türkiye ile Azerbaycan arasında sarsılmaz temellere dayanan kardeşlik ilişkisi ve yakın işbirliği, 'tek millet, iki devlet' anlayışına uygun olarak ebediyete kadar gelişerek sürdürülecektir. Ay yıldızlı bayrağımız ile mavi, kırmızı ve yeşil Azerbaycan bayrağı yan yana sonsuza kadar dalgalanacaktır" ifadelerini kullandı.

Bahçeli basın açıklaması sonrasında bir gazetecinin Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın dün Ani Harabeleri'ndeki Fethiye Camii'nde kılınan Cuma Namazı ile ilgi olarak, 'MHP Genel Başkanı ve heyetine Maun Suresi'ni okumalarını öneriyoruz' sözü ile ilgili olarak sorulan soruya, "O önce Amerikan vatandaşlığından Türk vatandaşlığına geçsin. AK Parti'nin içerisinde Amerikalı bakan olmaktan vazgeçsin" şeklinde cevap verdi.

Bahçeli, Alican Sınır Kapısı'ndaki incelemelerin ardından Taşburun Belde Belediye Başkanı'nı makamında ziyaret etti. Daha sonra Bahçeli beraberindeki heyet ile birlikte MHP Iğdır İl Başkanlığı'na geçti.

EGEMEN BAĞIŞ'TAN JET YANIT
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, hayatının hiçbir döneminde Türkiye Cumhuriyeti dışında bir ülkenin vatandaşı olmadığını söyleyerek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bu yöndeki iddialarını ispat etmesi durumunda görevini bırakmaya hazır olduğunu kaydetti.

Bağış, MHP'nin iddiaları üzerine yaptığı açıklamada, "Hayatımın hiçbir döneminde Türkiye Cumhuriyeti dışında bir ülkenin vatandaşı olmadım. Sayın Bahçeli iftira yöntemlerine sığınmasın. Benim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dışında vatandaşlığım olduğunu ispat etsinler, tüm görevlerimi bırakmaya hazırım. Şayet iftirasının yalan olduğu ortaya çıkarsa kendisi istifa edecek mi" ifadesini kullandı.

Uzun yıllar ABD'de yaşamasını Bahçeli'nin "sanki bir ayıpmış gibi" sergilediğini belirten Bağış, 1985 ile 2002 yılları arasında 17 yıl ABD'de yaşadığını ve bu 17 yıl boyunca da ABD'deki Türk derneklerinde görev aldığını hatırlattı. Bağış, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Oradaki Türk lobisinin kalkınması için birçok pozisyonda görev aldım. MHP Genel Sekreteri'nin bana ABD'deki Türk toplumu ve lobisine yaptığım katkılardan dolayı teşekkür maksatlı verdiği plaket de halen benim arşivimde bulunmaktadır. Bu kadar da ucuz olmak onlara yakışmıyor. Egemen Bağış kimmiş, yurt dışında neler yapmış, Türkiye'nin ABD'de tanınması için neler yapmış, ABD'deki Türkiye karşıtlarıyla nasıl mücadele etmiş? Bunu bir daha gözden geçirsinler, ondan sonra bana dil uzatsınlar. Yoksa benim adımı ağızlarına almak onlara yakışmıyor."

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.