Özür Bekliyorum

Yönetmen Emir Kusturica'nın 'düşman' ilan ettiği Kültür Bakanı Günay, bir özür mektubu beklediğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ekim 2010 01:05
Özür Bekliyorum

Yönetmen Emir Kusturica'nın 'düşman' ilan ettiği Kültür Bakanı Günay, bir özür mektubu beklediğini söyledi ve ekledi: Önce sanatçı ya da politikacı olmak değil insan olmak önemli.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yaşanan Emir Kusturica krizinin aktörlerinden biri olan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, NTV Canlı Ana Haber'de Can Dündar'ın konuğu oldu.

Ünlü yönetmenin 'düşman' ilan ettiği Günay, sarf ettiği sözlerin Kusturuca'ya yanlış tercüme edildiği yönündeki düşüncesinin hala geçerli olduğunu belirtti ve ekledi: Kendisine doğru tercüme verilmeli, okumalı ve bena bir özür mektubu yazmalı...

"Önce, sanatçı ya da poltikacı değil insan olmak önemli diyen" Günay, neden daha önce tepkisini dile getirmediğiyle ilgili olarak, "Biz festival düzenleyicisi değiliz ve yalnızca destek veriyoruz. Katılımcılarla ilgili müdahil olmuyoruz yani 'çağırın ya da çağırmayın' demiyoruz. Bana davetiye geldiğinde de yetkililere başımızın ağrıyacağını söyledim" dedi.

Hem Antalya Belediye Başkanı'nın hem de Kusturica'nın kendisine hücum etmelerini anlamadığını söyleyen Günay, "Kusturica'yı hedef gösterdiğim söylendi. Hangi cümlem ve hangi davranışımla bunu yapmışım. Ben, konuyla ilgili çok dikkatli konuştum, iyi bir sinemacıdır da dedim. Fakat savaş sırasında herkesin duygularını incittiğini söyledim ve bunlara kulağımı tıkayamam diyerek açılışta bulunmayacağımı dile getirdim" ifadelerini kullandı.

"USTA BİR SİNEMACI AMA..."
Bir ülkeye gelen misafir bir sanatçıya düşmanca davranılamayacağını, bunun da olmadığını söyleyen Günay, "Balkanlarda yaşanan büyük felaket karşısında, olayı hafie alan ifadeler kullanacaksınız, insanların buna tepkisini 'barbarca' olarak değerlendireceksiniz; ilkellikle suçlayacaksınız.

Kendisi usta bir sinemacı. Filmlerini bilirim ama balkan halkını incitti. Savaşa karşı duyarsız ve savaş kışkırtıcısı... İnsanlığımız sanattan önce gelmeli" şeklinde konuştu.

Günay'ın yaptığı değerlendirmelerde dikkat çeken diğer unsurlar şöyle:

— Kendisinin bulunduğu bir törene katılmayacağını söyleyen siyasetçiye 'düşman' diyor. 'Bir bakan biri için oraya gelmiyorum dediği zaman o kişi hedef haline düşer' deniyor. O düşman derse, bakan hedef haline gelmez mi?

— Ben, açılışa katılmayacağımı ve duygularımı incittiğini söyledim. Politikacı olmadan önce ben bir insanım.

— Balkanlardan çok sayıda tebrik mesajı aldım... Sırbistan Kültür Bakanı benim arkadaşım ve sık sık görüşürüm. Olay sonrası ise konuşmadık.

— Bir sanatçının kimliğine güvenerek zulmü alkışlaması, tecavüzü ve çocuk ölümlerini görmezden gelmesi mümkün olabilir mi?

— Sadece bana düşman demedi. Türklere 'Ermeni soykırımı yaptınız' dedi. Benim belediye başkanım da o adamın ayaklarına sarılarak, özür dileyerek Türkiye'de tutmaya çalıştı. Bırakın siyaseti, benim insanlık anlayışımın bunu kabul etmesi mümkün değil.

— Ben hala kendisine abartılı çeviriler yapıldığını düşünüyorum. Sanırım kendisine başka şeyler söylendi. Ayrıca ben buna üzüldüm de... Şimdi düzgün çeviriler isteyecek, onları okuyacak ve bana özür mektubu yazacak...

(NTVMSNBC)

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.