Türban mı? Başörtüsü mü?

İktidar ile ana muhalefet türbana dolandı. Çözüm isteyen iki parti, sorunun adını koymakta anlaşamadı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ekim 2010 12:05
Türban mı? Başörtüsü mü?

Türban mı başörtüsü mü? Sorunun adına 'türban' diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dönem Pakistan'ı yöneten ve saçları gözüken Benazir Butto'yu örnek gösterdi.

Yeni Anayasa çalışmalarının odağında türban ya da başörtüsü olacağı ortaya çıktı. Olumlu başlayan süreç isimlere takıldı. Başbakan Erdoğan 'türban değil başörtüsü' dese de Kılıçdaroğlu, türban sözünde ısrarcı.

Kılıçdaroğlu neden türban dediğini Hürriyet yazarı Fatih Çekirge'ye anlattı. Çekirge de köşesinde yazdı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Başbakan başörtüsü diyor, siz türban diyor-
sunuz. Belli ki bu ayrım anayasa görüşmelerinde etkili olacak. Siz
başörtüsünü türbandan nasıl ayırıyorsunuz?" sorusuna işte böyle yanıt verdi:

BİRİ GELENEKSEL ÖRTÜ

"Türban ile başörtüsü arasındaki temel fark başörtüsü geleneksel bir örtüdür, Anadolu kadınının başım örttüğü ancak örterken 'Aman saçımın hiçbir teli görünmesin' kaygısı taşımadığı bir örtüdür."

PAKİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ

"Pakistan'ın resmi adı ne? Pakistan İslam Cumhuriyeti. Adında bile İslam olan ülkenin eski başbakanı Benazir Butto'nun örttüğü türban değil başörtüsüydü. Saçlarının bir bölümü gözüküyordu."

İRAN'DA DA BAŞÖRTÜSÜ VAR

İslam cumhuriyetidir. Orası da İslam kurallanmn geçerli olduğu bir ülkedir. Orada da kadınlar türban değil başörtüsü kullanıyorlar. Yani saçlarının bazı bölümleri gözükebiliyor. İşte fark budur."

TÜRBANI AYRI MADDE OLARAK ELE ALMIYOR
Çekirge, Erdoğan'ın “seçimden önce yeni anayasa” önerisine “O zaman başörtüsü ile başlayalım” cevabını Kılıçdaroğlu'na hatırlattı ve sordu:
“Size göre ‘türban’ Başbakan’a göre ‘başörtüsü’nü ayrı bir madde olarak ele alır mısınız?”

Cevap yine net: “Hayır, hepsi birlikte. Çünkü ben anayasaya din ekseninde değil, hak ve özgürlükler ekseninde bakıyorum. Dolayısıyla bütün konuları birlikte ele almalıyız.”

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.