Mustafa KAHRAMAN

Mustafa KAHRAMAN

Belediye Başkan Adayı İçin Gözler Ak Parti’de…

Siyasi partiler 2014 yerel seçimleri için Isparta belediye başkanlığı adaylarını  Ak Parti haricinde belirledi.

 

CHP SDÜ eski Rektörü Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı’yı, Saadet Partisi Süleyman Çakanı MHP ise  mevcut başkan Yusuf Ziya Günaydın’ı yeniden aday gösterdi.

 

Şahsi görüşüm belediye başkanlığı yarışının büyük oranda MHP ve Ak Parti arasında geçeceği. Ancak siyaset bu, sürpriz her zaman olabilir.

 

Şimdilerde siyasetle uğraşan uğraşmayan her kesim Ak Parti adayının kim olacağını konuşuyor.

 

Ak Parti adayını henüz belirlemediği ve net tablo oluşmadığı için mevcut başkan Yusuf Ziya Günaydın şu an en güçlü başkan adayı gibi görünüyor.

 

Gelinen bu süreçte yarışın nasıl geçeceğini Ak Parti belediye başkan adayı belirleyecek.

 

Kamuoyunda önceleri yaklaşık 12 kişilik aday adayı isim listesi dolaşırken bu liste son günlerde yarıya düştü.

 

17 -0’lık Isparta Ticaret ve Sanayi Odası seçimi zaferiyle ismi biraz da olsa belediye başkanlığı için konuşulan Şükrü Başdeğirmen’in bu yarışın içine gireceğini sanmıyorum. Çünkü daha ITSO seçimleri biteli 4 ay oldu olmadı. Böyle bir düşünce kendisine inanan ITSO seçmenine haksızlık olur. Belki ITSO’da 2 yıldan fazla başkanlık yapmış olsaydı olabilirdi. Ama artık başka bahara…

 

Isparta Belediye Belediye başkan adaylığı için ismi kesinleşen isimler:

 

MHP Isparta Belediye Başkan adayı:

 

Yük. Mimar Yusuf Ziya GÜNAYDIN: 1949 Yılanlı - Aksu doğumlu, 64 yaşında, gelecek yıl belediye başkan seçilirse görev süresi bittiğinde 70 yaşında olacak. Başkanlıkta bir dönem aradan sonra 2. dönemi, 29 Mart 2009 Seçimlerinde yeniden Milliyetçi Hareket Partisi adayı olarak seçimi % 38.82 oy oranıyla kazandı ve Isparta Belediyesi Başkanı oldu. Isparta’da ikamet ediyor.

 

CHP Isparta Belediye Başkan adayı:

 

Prof. Dr. Lütfü ÇAKMAKÇI: 1947 Muğla  doğumlu, 66 yaşında, gelecek yıl belediye başkan seçilirse görev süresi bittiğinde 72 yaşında olacak.  1996-2004 yılları arasında da Süleyman Demirel Üniversitesi rektörlüğü yaptı. Halen Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği  bölümü öğretim görevlisi görevini yürütüyor. Ankara’da yaşıyordu, Isparta’da ikamet edecek.

 

SP Isparta Belediye Başkan adayı:

 

Mimar M. Süleyman ÇAKAN: 1961  Isparta doğumlu. 52 yaşında, gelecek yıl belediye başkan seçilirse görev süresi bittiğinde 58 yaşında olacak. Halen Saadet Partisi Antalya İl Başkan yardımcılığı ve Genel Merkez Isparta İl Müfettişliği görevini yürütmekte. İlahiyatçı ve mimar. Antalya’da ikamet ediyordu Isparta’da yaşamaya başladı.

 

 Gelelim belediye başkan aday adaylığı için konuşulan diğer Ak Partili isimlere…

 

Isparta halkı ne olursa olsun ithal aday, ısmarlama aday, yaşı ilerlemiş aday, Ispartalı olup da Isparta’da ikamet etmeyen aday, vizyonu ve misyonu olmayan aday istemiyor. Zaten belediye başkan adayını belirleyecek  Ak Parti kurmaylarının da buna dikkat etmesi gerekir ve edeceklerdir de.

 

Dilerseniz son günlerde konuşulan Ak Parti belediye başkan aday adaylarını tek ek inceleyelim isterseniz:

 

Atlan Raşit CİVAN: 1951 Keçiborlu doğumlu, 62 yaşında, gelecek yıl belediye başkan seçilirse görev süresi bittiğinde 68 yaşında olacak. Daha önce Isparta belediye başkanlığı yapmış ancak aday olacağı sinyalini verdiğinde çok tepki aldı. Bürokrat, Isparta’da ikamet etmiyor.

 

Memduh OĞUZ: 1948 Nevşehir doğumlu, 65 yaşında, gelecek belediye yıl başkan seçilirse görev süresi bittiğinde 71 yaşında olacak. Eski Isparta Valisi, İlim Şehri projesi çok konuşuldu. Isparta’ya yerleşti.

 

Nuri UZAKTAŞ: 1966 Isparta doğumlu, 47 yaşında, gelecek belediye yıl başkan seçilirse görev süresi bittiğinde 53 yaşında olacak. Ak Parti Isparta il başkanı ve iş adamı Isparta’da yaşıyor.

 

Doç. Dr. Suat KOLUKIRIK: 1970 Ankara doğumlu, 43 yaşında, gelecek belediye yıl başkan seçilirse görev süresi bittiğinde 49 yaşında olacak. Ak Parti Isparta 3. sıra millet vekil adayı idi. Halen Süleyman Demirel Üniversitesi’nde görev yapıyor. Akademisyen ve siyasetçi.  18 yıldır Isparta’da yaşıyor.

 

Av. Tahir ALAN:  1969 Senirkent doğumlu, 44 yaşında, gelecek belediye yıl başkan seçilirse görev süresi bittiğinde 50 yaşında olacak. 2005 - 2007 yılları arasında DYP İl başkanlığı, 2008-2009 yıllarında da DP Genel İdare Kurulu üyeliği ve seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2012 yılının başında Ak Parti’ye geçti. AK Parti 4. Olağan Kongresi’nde Tahir Alan MKYK yedek üyeliğine seçildi. Isparta’da yaşıyor.

 

(Not: Ak Parti başkan adayını en geç Ekim ayı başında belirler diye tahmin ediyorum)

 

Belediye Başkan Adaylarını sizler için tek tek inceledim.

 

 Bundan sonra taktir her zaman olduğu gibi Ispartalı seçmenin elinde.

 

 Bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
49 Yorum
Mustafa KAHRAMAN Arşivi
SON YAZILAR