Mustafa KAHRAMAN

Mustafa KAHRAMAN

Öğrenciyi Kazıklayan Kent: Isparta!

Isparta’da Süleyman Demirel’in ismi dost meclislerinde konuşulurken genelde sitemle bahsedilir. 40 yıldan fazla devlet idaresinin çeşitli birimlerinde görev yapmasına rağmen Isparta için fabrika yatırımı konusunda yetersiz ya da ilgisiz kaldığından bahsedilir.

 

Gerçekçi olmak gerekirse yanlış bir serzeniş de değildir...

 

Ancak, Süleyman Demirel Isparta’ya kendi ismini taşıyan üniversitesinin kurulmasını sağlayarak bacasız bir fabrika kurmuştur.

 

Şöyle bir düşünün;

Bu yıl 20. kuruluş yılını kutlayan Süleyman Demirel Üniversitesi kurulmadan önce Isparta’nın sosyal ve ekonomik durumu neydi? Şimdilerde nasıl?

 

Gıdadan giyime, kozmetikten bilgisayara ünlü markaların ardı ardına Isparta’ya gelmesi, 92 tane olan halk otobüslerinin nerdeyse yarıya yakınının üniversite hattında çalışması, ev-kur mağazalarının artması, son yılların gözde işi apart sektörünün yoktan yere var olması ve üniversite açıkken şehrin her anlamda canlanmasının en büyük sebebi öğrencilerdir. Bunu da kimsenin inkâr edebileceğini sanmıyorum.

 

Günümüzde 50.000 den fazla öğrenciye sahip olan Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta ve Isparta halkı için önemli bir geçim kaynağıdır. Hatta şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Isparta öğrenci ile yaşayan bir kent haline gelmiştir.

 

Fakat bir geçeği de unutmamak lazım; şimdi yazacaklarım tüm esnafı ya da  ev – apart sahiplerini içermemekle birlikte, öğrenciyi yolunacak kaz gözüyle gören kişilerde yok değil !

 

Ajans32.com’a gelen öğrenci şikâyetlerinden ve yaşanmış olaylardan anlaşılıyor ki, bazıları öğrenciyi kazıklamayı marifet sayıyor.

 

Bu durumda okumak için Isparta’yı tercih etmiş öğrencinin Isparta halkına ve esnafına bakış açısını değiştirip “Bizi Kazıklıyorlar” düşüncesinin oluşmasına sebep oluyor.

 

Elbette esnafın kötü niyetli olanı var olduğu gibi üniversite öğrencisinin de kötü niyetli olanı var. Hepinizin kulağına “Evimde kiracı olan öğrenciler kapıları söküp yakmış, evi talan etmiş” diye duyumlar gelmiştir.

 

Sonuç itibari ile esas önemli olan, Isparta’ya dışardan bakan birisinin “Isparta Öğrenciyi Kazıklıyor” demesini önlemek.

 

Bu sayede Isparta’nın ismi hem dışarıda kötü anılmaz, hem de ileride daha fazla öğrencinin Isparta’yı tercih etmesi sağlanmış olur.

 

Ne dersiniz Isparta halkı ve esnafı bunu yapabilir mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum
Mustafa KAHRAMAN Arşivi
SON YAZILAR